Humbja e peshës në 7 ditë, veçoritë, si të humbni peshë në 7 ditë

matja e belit gjatë humbjes së peshës me 7 kg në javë

Humbja e peshës në 7 ditë është ëndrra e shumë vajzave dhe grave, veçanërisht kur bëhet fjalë për përgatitjen për ndonjë ngjarje të rëndësishme ose për të shkuar me pushime së shpejti në një plazh të nxehtë. Nëse kjo është e mundur është një pyetje e paqartë dhe kërkon një qasje objektive ndaj parametrave dhe aftësive të veta.

Karakteristikat e humbjes së peshës në 7 ditë

Duke dashur të humbni peshë në një kohë kaq të shkurtër, është e rëndësishme të kuptoni se me çfarë do të përballeni për të arritur qëllimin tuaj. Duhet të theksohet menjëherë se asnjë nga dietat nuk mund të jetë ilaç për të gjitha problemet që ju shqetësojnë, të cilat i konsideroni nga perspektiva e një personi që humbet peshë. Shtë për këtë arsye që është e rëndësishme të kuptoni se në çfarë mund të mbështeteni në situatën tuaj dhe nëse jeni gati të kaloni të gjitha fazat e respektimit të një diete shtatë-ditore.

 1. Meqenëse procesi i humbjes së peshës është i kufizuar në shtatë ditë, në mënyrë të pashmangshme do të duhet të përballeni me kufizime. Ata kryesisht do të kenë të bëjnë me ato produkte që ju i doni më shumë. Për më tepër, në një fazë të caktuar (në varësi të numrit të kilogramëve që dëshironi të humbni), do të duhet të vdisni nga uria. Për t'u përgatitur për këtë, patjetër që duhet ta rregulloni veten psikologjikisht, sepse refuzimi për të ngrënë ushqimin tuaj të zakonshëm dhe madhësinë e porcioneve është një stres serioz që mund t'ju shqetësojë.
 2. Dietat afatshkurtra nuk janë të dobishme në shumicën e rasteve! Për këtë arsye, është e nevojshme të analizoni me kujdes gjendjen e shëndetit tuaj, të përjashtoni mundësinë e përkeqësimit nga humbja e shpejtë e peshës, dhe vetëm pas kësaj të filloni procesin e heqjes së kilogramëve shtesë.
 3. Në fillim, një rënie e aktivitetit, një përkeqësim i kapacitetit të punës dhe një rritje e përgjumjes janë të mundshme - kështu trupi do të rindërtohet në një dietë të re dhe, nën stres, do të ndezë përgjigjen mbrojtëse të rimëkëmbjes. Në këtë drejtim, manifestime të tilla si stresi, rënia e humorit, shqetësimet e gjumit, nervozizmi i shtuar janë gjithashtu të mundshme, veçanërisht nëse keni qenë të varur nga ëmbëlsirat para javës së humbjes së peshës. Duke pasur parasysh këtë pikë, është shumë e rëndësishme të mendoni menjëherë se si gjendja e re mund të ndikojë në jetën tuaj, procesin e punës dhe nëse diçka mund të bëhet për të zvogëluar pasojat negative dhe për të ndihmuar trupin tuaj të mbijetojë në këtë fazë.
 4. Humbja e shpejtë e peshës kërkon veprim dhe disiplinë të shpejtë, kështu që nuk mund të bëni pa rritur aktivitetin fizik. Prisni që t'i përmbaheni orarit tuaj të stërvitjes gjatë gjithë javës. Ejani ta mendoni, nuk është aq e frikshme - madje mund të mësoheni me të!

Kush mund të humbasë peshën për 7 ditë

përdorimi i sallatës me perime për humbje peshe në javë me 7 kg

Dieta shtatë-ditore, me të vërtetë, mund të jetë efektive, por është menjëherë e rëndësishme të theksohen disa kushte në të cilat kjo është e mundur. Këto kushte formohen në parimin e "mos i bëni dëm vetes" dhe në një qasje objektive ndaj çështjes së humbjes së peshës.

 1. Përfundimi më logjik që mund të bëhet nëse doni të humbni 7 kg në 7 ditë është nevoja për të ndjekur në mënyrë rigoroze të gjitha këto rekomandime. Përndryshe, as nuk duhet të filloni, pasi nuk do të funksionojë! Vetëkontrolli dhe disiplina janë çelësi për arritjen e çdo qëllimi, dhe humbja e peshës nuk bën përjashtim.
 2. Vetëm duke vendosur detyra realiste për veten tuaj do të jeni në gjendje t'i zgjidhni ato. Nuk ka rëndësi sa peshoni tani - ka rëndësi sa keni ndërmend të humbni në një javë! Supozimet më të guximshme shkojnë nga 7 në 10 kg, megjithatë, një rënie e tillë e mprehtë e peshës nuk kërkon përpjekje të thjeshta dhe mund të ndikojë negativisht në shëndetin tuaj, kështu që është më mirë të qëndroni në shenjën optimale prej 3-5 kg.
 3. Sa më shumë yndyrë trupore të vuani, aq më shumë do të jeni në gjendje të humbni peshë në javën e parë të humbjes së peshës, e cila mund të quhet një fillim i shpejtë në të gjithë kompleksin e luftës për harmoninë.
 4. Ai që nuk vuan nga sëmundje serioze kronike, veçanërisht në fushën e sistemit endokrin dhe tretjes, do të jetë në gjendje të heqë qafe tepricën. Përveç kësaj, nëse keni bërë përpjekje të pasuksesshme për të humbur peshë, keni uritur dhe përdorur pilula më parë, atëherë mund të ndodhë një efekt pllajë në të cilin dieta shtatë-ditore do të jetë e paefektshme.

Duke aplikuar metoda të tilla të humbjes së peshës, është e rëndësishme të kuptoni që, duke pasur një madhësi pesëdhjetë, pas një jave vështirë se do të jeni në gjendje të vishni një fustan dyzet e katërt. Humbja e peshës duhet të bëhet në faza - realizimi i kësaj do t'ju çlirojë nga shpresat e rreme dhe do të zvogëlojë stresin emocional të pritjeve që nuk ka gjasa të realizohen. Në të njëjtën kohë, paqja dhe besimi i brendshëm se do të jeni në gjendje të arrini rezultatet e nevojshme gradualisht do t'ju çojnë në harmoninë për të cilën ëndërroni.

Dieta shtatë-ditore duhet domosdoshmërisht të vazhdojë për t'iu përmbajtur parimeve të ushqyerjes dhe stilit të duhur të jetesës, atëherë jo vetëm që do të jeni në gjendje të ruani rezultatet, por gjithashtu të vazhdoni të humbni peshë në një mënyrë të kursyer.

Dietshtë e pamundur të zgjasësh dietën, pasi kjo mund të çojë në një numër manifestimesh negative:

 • dobësi, ulje e performancës, përgjumje e shtuar ose, anasjelltas, pagjumësi;
 • avitaminozë;
 • tretje e dëmtuar;
 • migrenë;
 • prishja e organeve të sistemit endokrin;
 • dështimi i ciklit menstrual.

Si të humbni peshë në 7 ditë

stërvitje në një rutine për humbje peshe në 7 ditë me 7 kg

Para së gjithash, ju duhet të vendosni një dietë. Gjatë kësaj diete, ju do t'i përmbaheni menysë së propozuar për 4 ditë, dhe 3 ditë do të shkarkohen dhe do të ndihmojnë në heqjen e lëngjeve të tepërta nga trupi.

Për shkarkimin, mund të përdorni pije të lehta të përgatitura pa sheqer. Për shembull, çaj kamomili ose çaji të zi me trumzë, qumësht me pak yndyrë, lëng perimesh jeshile (mund të shtoni hirrë qumështi). Një nga këto pije duhet të pihet tri herë në ditë si një meze e lehtë. Pjesën tjetër të kohës, duhet të pini të paktën tre litra ujë të pastër nëse pesha juaj tejkalon shenjën 100 kg. Të paktën dy - nëse peshoret janë nga 70 në 100 kg ose më pak. Sigurohuni t'i kushtoni vëmendje nëse ka ënjtje në mëngjes. Kjo do të thotë që sasia e ujit të përdorur gjatë shkarkimit duhet të zvogëlohet me një gjysmë litri tjetër. Përveç kësaj, gjatë kësaj periudhe, është rreptësisht e ndaluar të përdorni sheqer dhe kripë në çdo formë!

Bestshtë më mirë nëse ditët e agjërimit mbahen të martën, të enjten dhe të shtunën. Dieta në këtë kohë është, në fakt, një masë ushqimesh të lehta dhe që treten shpejt, por me një sasi minimale të karbohidrateve në përbërje. Për shembull, mollë jeshile, tranguj, marule të freskëta, karrota, gjizë me pak yndyrë (jo më shumë se 400 gram në ditë! ). Mos hani ose pini asgjë një orë para se të shkoni në shtrat.

Për pjesën tjetër të periudhës, duhet t'i përmbaheni një menuje me bazë bimore me një përfshirje të vogël të produkteve proteinike. Ulni sa më shumë marrjen e karbohidrateve! Ju nuk mund të përfshini në menu ndonjë drithëra, patate, oriz, makarona, produkte të pjekura, madje edhe drithëra. Përdorni vetëm perime të freskëta si pjatë anësore. Për produktet e proteinave, përqendrohuni në gjoksin e gjelit të detit ose pulës, vezët e ziera dhe peshkun e ligët. Çdo vakt kryesor duhet të përbëhet nga 100 gram proteina dhe 200-300 gram perime. Për ushqime, përdorni tranguj dhe pini të njëjtat pije që keni përgatitur për ditët e agjërimit. Vakti i fundit duhet të jetë qartë dy orë para gjumit.

Pasi të keni kuptuar menunë, përgatitni për veten tuaj një sërë stërvitjesh për çdo ditë, të cilat duhet të zgjasin të paktën gjysmë ore. Bestshtë mirë që të përdorni ngarkesa karid në kombinim me një dietë shtatë -ditore - ato do të ndihmojnë në largimin e shpejtë të yndyrës nga sipërfaqja. Pavarësisht nëse është vallëzim apo stërvitje luftarake, zgjidhni diçka që do të ndihmojë në menaxhimin e stresit dhe do t’ju ngrejë shpirtin. Koha më produktive për klasat është gjysma e parë e ditës.

Mos harroni për fonde shtesë që do të ndihmojnë që efekti i humbjes së peshës të jetë edhe më i dukshëm:

 • ushtrime të përditshme të frymëmarrjes në mëngjes;
 • fërkimi i trupit me fërkim një herë në dy ditë;
 • përdorimi i përditshëm i kozmetikës për formësimin e trupit.

Vetëm 7 ditë mund të ndryshojnë tërë jetën tuaj me pak përpjekje!