Dieta me shalqi: mitet dhe realiteti

Vajzat e holla hanë shalqi

Dieta e shalqirit supozon mbizotërimin e shalqirit në dietën ditore. Nuk mund të klasifikohet si i dobishëm - me përdorim të zgjatur, do të provokojë mungesë të vitaminës, e cila është e mbushur me probleme shëndetësore. Sidoqoftë, shalqiri, si dieta e pjeprit, është e përshtatshme për humbje të shpejtë të peshës, me kusht që personi që humbet peshë të mos ketë sëmundje kronike dhe patologji të sistemit sekretues.

Vajza me shalqi

Karakteristikat e manaferrës me shirita

Përfshirja e shalqirit në dietë duke ruajtur ushqimin e duhur ka një efekt pozitiv në trup - kjo kokrra të kuqe ka një efekt diuretik. Prandaj, do të ndihmojë në heqjen e substancave të dëmshme nga ajo. Përveç kësaj, ajo përmban substanca të dobishme, vitamina dhe minerale:

 • kalcium dhe kalium - të domosdoshëm për normalizimin e sistemit të qarkullimit të gjakut;
 • hekuri është një përbërës i hemoglobinës;
 • fibra dietike - ndihmon në heqjen e kapsllëkut;
 • magnez - mbështet punën e muskujve, kockave dhe indeve nervore;
 • acid folik - i nevojshëm për shëndetin riprodhues;
 • fruktoza - ka një efekt tonik në qelizat e trupit, lehtëson lodhjen;
 • pektina - përmirësojnë lëvizjen e zorrëve;
 • antioksidantë - parandalojnë plakjen e parakohshme të trupit;
Shalqi i shëndetshëm në një pjatë

Në një shënim! Nutricionistët janë shumë të kujdesshëm ndaj shalqinit - indeksi i tij glikemik është 65-70 njësi, gjë që kërkon përdorim të kujdesshëm për sëmundje të caktuara, për shembull, diabet mellitus.

Karakteristikat e humbjes së peshës së shalqinit

Një rezultat i mirë nga një dietë shalqi është pasojë e vetive kryesore të kokrrës:

 • largimi i substancave të dëmshme nga trupi,
 • humbje peshe për shkak të efektit diuretik.

Për shembull, nëse ndiqni një dietë të ngurtë për 5 ditë, mund të humbni deri në 5 kg. Në mënyrë që ata të mos kthehen, ose edhe më keq - të mos "sjellin" disa paund shtesë me vete, duhet të dilni nga ajo saktë - duke shtuar gradualisht produktet e vjetra në dietë.

Në një shënim! Nutricionistët nuk këshillojnë ta përdorin shpesh, pasi ai, si mono-dietat e tjera, mund të dëmtojë trupin për shkak të një diete të dobët.

Shalqi për humbje peshe

Dieta e shalqirit ka 2 mundësi:

 • Të rrepta - kufizimet dietike nuk zgjasin më shumë se 5 ditë. Nëse vërehet, është e lejueshme të përdorni vetëm tul të shalqinit dhe ujë të pastruar. Për të përcaktuar sasinë ditore të ushqimit të ngrënë, ekziston një formulë - pesha e trupit duhet të ndahet me 10. Për shembull: nëse pesha e trupit është 80 kg, atëherë duhet të hani 8 kg shalqi. Në këtë rast, rekomandohet t'i përmbaheni parimeve të ushqyerjes fraksionale me një interval prej 2-3 orësh.
 • E zgjatur - përveç tulit të shalqirit dhe ujit, një diete e vogël shtohet edhe në bukën e zezë. Ky parim i të ushqyerit respektohet për 10 ditë, dhe pastaj ata bëjnë një dalje të qetë me një dietë me kalori të ulët për një javë. Ushqimet e pasura me proteina janë të përshtatshme për zgjerimin e dietës - mish, vezë, pije të qumështit të thartë, bimë, fruta dhe perime me një indeks të ulët glicemik.

Për një dietë të tillë, është më mirë të zgjidhni sezonin e pjekjes së manave - në fund të gushtit ose shtatorit. Gjatë pjesës tjetër të vitit, shalqinjtë e shitur në dyqane dhe tregje përmbajnë nitrate dhe pesticide. Përdorimi i tyre mund të provokojë helmim.

Dieta me shalqi: mundësi për humbjen e peshës

Jo të gjithë janë të aftë të mbajnë një dietë që përfshin përdorimin e vetëm një produkti. Prandaj, për ata që dyshojnë në aftësitë e tyre, është më mirë të zgjedhin një program tjetër ushqyes, në të cilin lejohet alternimi i produkteve të lejuara dhe shalqirit. Rezultati do të varet vetëm nga ai që po humb peshë dhe sa saktësisht është në gjendje t'i përmbahet kornizës së vendosur.

Vajza ha shalqi

Dieta me pjepër

Ai ndryshon nga mono-dieta klasike e shalqinit në atë që gjatë saj lejohet të hahet, përveç shalqi dhe pjepër, bukë me drithëra, peshk të zier, vezë, kos, kefir, perime dhe djathë. Lejohet të pijë ujë të pastër, çaj pa sheqer. E megjithatë, për shkak të dietës mjaft të pakët të dietës së shalqirit-pjepër, nuk rekomandohet të përmbaheni më shumë se 9 ditë.

Menuja duhet të përmbajë:

 • Mëngjesi: një fetë bukë pa maja; një fetë djathë ose një vezë; 200-300 g tul pjepër.
 • Mëngjesi i dytë: 350 g tul pjepër.
 • Dreka: 100 - 150 g mish të ligët ose peshk; 200 g sallatë perimesh ose pure patatesh; gjysmë gotë kefir ose një gotë kos.
 • Snack pasdite: 350 g tul pjepër.
 • Darka: 150 g elb ose oriz i zier; sallatë me pak kalori; 100 g tul pjepër.
Shalqi dhe pjepër

Dieta është kundërindikuar për njerëzit me sekretim të shtuar të stomakut, pasi mund të përkeqësojë gastritin ose të provokojë inflamacion të mukozës gastrointestinale. Nëse humbja e peshës nuk i pëlqen pjepri, mund ta zëvendësoni atë me tranguj ose mollë - ju merrni një dietë shalqi-kastravec ose shalqi-mollë.

Dieta me proteina shalqi

Ky opsion diete i përmbahet parimit të ushqimit të duhur: lejohet të hani mish të zier ose të zier, djathë me pak yndyrë, kefir, qumësht të pjekur të fermentuar dhe prodhime deti. Mungesa e perimeve dhe frutave korrigjohet nga konsumimi i një sasie të mjaftueshme të tulit të shalqinit. Vetëm brenda një dite, duhet të hani të paktën 2 kg shalqi.

Gjatë dietës shalqi-proteina, trupi është i ngopur me aminoacide dhe proteina, të cilat djegin dhjamin dhe rikthejnë indet muskulore. Një konsum i mjaftueshëm i çajrave dhe ujit të pastër do të heqë qafe lëngun e tepërt.

Kefir me shalqi

Dietë shalqi-kefir

Një opsion mjaft i vështirë, që përfshin përdorimin e vetëm tulit të shalqirit dhe kefir deri në 2. 5% yndyrë. Kombinimi i këtyre produkteve ka një efekt laksativ, kështu që humbja e peshës, përveç humbjes së peshës, do të pastrojë zorrët dhe veshkat. Për të njëjtën arsye, nuk duhet të përdorni shumë gjatë. Mjaftojnë 3 ditë, pasuar nga një dalje e qetë. Kur bëjnë dietë me qumësht të pjekur të fermentuar, ata i përmbahen të njëjtave parime.

Dietë me shalqi dhe gjizë

Futja e djathit të gjizës në dietë ka një efekt të dobishëm në trup - ky produkt, përveç baktereve të dobishëm të acidit laktik, përmban proteina, vitamina dhe minerale. Prandaj, ky opsion për humbjen e peshës do të ketë një efekt të dobishëm në gjendjen e lëkurës dhe do të ndihmojë në përmirësimin e tretjes. Sidoqoftë, meqenëse dieta me shalqi-gjizë përfshin përdorimin e vetëm djathit të gjizës dhe tulit të shalqinit, nuk mund të përmbahet për më shumë se 5 ditë.

Dietë shalqi me bukë të zezë

Versioni klasik i një diete pastruese - gjatë saj, sistemi urinar aktivizohet. Për të arritur rezultatin, duhet të braktisni plotësisht çdo ushqim, përveç shalqinjve dhe bukës së zezë.

Shalqi dhe bukë e zezë

Rregullat themelore:

 • përdorimi i tulit të manave gjatë ditës në shkallën prej 1 kg produkt për çdo 10 kg të humbjes së peshës;
 • bukë e zezë - jo më shumë se 250 g në ditë.

Nëse një dietë e tillë duket shumë e dobët, atëherë konsumi ditor i bukës së zezë mund të zëvendësohet me 500 g hikërror të zier (dietë hikërror-shalqi).

Menuja e mostrës

Dieta dhe menuja e shalqirit zgjidhen bazuar në dëshirat e humbjes së peshës dhe gjendjen e shëndetit të tij. Nëse opsionet e propozuara më sipër për një arsye ose një tjetër nuk përshtaten, atëherë gjithmonë mund të gjeni diçka të re - ka shumë ndryshime të saj.

1 dite

Nëse keni nevojë të humbni peshë shpejt, atëherë një dietë e rreptë shalqi është e përshtatshme. Për ta bërë këtë, duhet të hani sasinë e tulit të shalqinit të llogaritur nga formula në ditë (pesha e trupit: 10). Uji i pijshëm nuk është i kufizuar.

Shalqi për mono-dietë

Sidoqoftë, duhet të mbahet mend se një dietë vetëm me shalqi nuk është e përshtatshme për njerëzit me diabet mellitus dhe sëmundje kronike të sistemit urinar.

Për 2 ditë

Një dietë e rreptë me shalqi do të heqë qafe lëngun e tepërt në trup. Për të konsoliduar rezultatin, ky opsion ushqyes (vetëm tul shalqi dhe ujë) mund të përdoret për 2 ditë, ndërsa në ditën e dytë lejohet të pini çaj jeshil.

Për 3 ditë

Një mono-dietë e rreptë me shalqi nuk mbahet për më shumë se 3 ditë. Nëse humbja e peshës e di se ai nuk është i gatshëm për "bëma" të tilla, atëherë një dietë e butë shalqi me një dietë për 3 ditë është e përshtatshme për të:

 • Mëngjesi: 150 g gjizë 1%; 300 g shalqi.
 • Mëngjesi i dytë: 200 g shalqi.
 • Dreka: 200 g qull misri në ujë; 300 g shalqi.
 • Snack pasdite: 50 g 1% gjizë; 200 g shalqi.
 • Darka: 150-200 g elb i zier; 300 g shalqi.
Vajza humbi peshë në një dietë me shalqi

Për 5 ditë

Menuja e dietës për 3 ditë mund të përsëritet brenda 5 ditësh. Zakonisht gjatë kësaj kohe duhen deri në 5 kg peshë. Për të mos rënduar veshkat rekomandohet të konsumoni jo më shumë se 4 kg shalqi në ditë. Për të shpejtuar proceset metabolike, ata pinë çaj jeshil.

Për 14 ditë

Për humbjen e peshës më këmbëngulëse, është e përshtatshme një dietë e zgjatur me shalqi, gjatë së cilës mund të arrini një rezultat minus 10 kg në javë.

Menyja për 2 javë:

 • Mëngjesi: 300 g shalqi; 200 g gjizë me pak yndyrë.
 • 2 mëngjes: një filxhan çaj jeshil të pa ëmbëlsuar ose ekspres; një sanduiç me djathë me pak yndyrë ose 150 g kos të thjeshtë.
 • Dreka: 300 g shalqi; sallatë perimesh; 150 g mish ose peshk të zier.
 • Snack pasdite: supë me perime;
 • Darka: 300 g shalqi.
 • Darka 2: 200 g merak perimesh.

Në një shënim! Për të arritur një rezultat të mirë gjatë çdo diete, duhet të pini të paktën 1. 5 litra ujë në ditë.

Vajza që humbi peshë në dietën e shalqirit

Mesatarisht, nëse ekspozoni tepër në dietë të tillë, atëherë brenda një jave mund të humbni deri në 5 kg peshë të tepërt.

Dietë terapeutike me shalqi

Në luftën kundër sëmundjeve të lëkurës, të gjitha metodat janë të mira: si popullore ashtu edhe tradicionale. Në të njëjtën kohë, të parët plotësojnë të dytat mirë - për shembull, psoriaza në fillim mund të mbytet me ilaçe dhe terapia dietë është e përshtatshme për faljen e qëndrueshme.

Dieta e shalqirit për psoriazën bazohet në ngrënien e vetëm të shalqirit dhe gjizës me pak yndyrë. Në të njëjtën kohë, çdo 10 ditë, lejohet një shtesë e vetme në dietën e një sallate të lehtë me perime.

Në një shënim! Për shkak të ngarkesës së shtuar në sistemin e ekskretimit, dieta e shalqinit është kundërindikuar në gurët në veshka.

Kjo metodë e pastrimit të trupit mund të jetë e vështirë - jo të gjithë mund t’i rezistojnë monotonisë së ushqimit për një periudhë të gjatë kohore. Prandaj, në mënyrë që një dietë e tillë të mos bëhet stres për trupin, duhet të përgatiteni për të: në 1-2 ditë rekomandohet të braktisni plotësisht ushqimin e yndyrshëm, të tretshëm.

Vajzë e hollë që pozon pasi ka humbur peshë në një dietë me shalqi

Në fund të kursit të trajtimit, vijon një dalje e qetë (menu për 2 ditë):

 • Mëngjesi: Bollgur në ujë ose një fetë bukë të zezë me djathë.
 • Dreka: supë me perime, supë me pak yndyrë ose shpendë të zier.
 • Darka: sallatë perimesh, një fetë bukë e zezë.

Ju mund të arrini rezultate në trajtimin e psoriazës në 2-3 javë. Përveç një ndikimi pozitiv në gjendjen e lëkurës, ajo gjithashtu ndodh:

 • pastrimin e trupit,
 • sekretim i kripërave,
 • humbje peshe,
 • për të pastruar veshkat nga rëra.

Me një përkeqësim të shëndetit ose përkeqësimit të sëmundjeve kronike (për shkak të një ngarkese të rëndë në veshka), terapia me shalqi ndalet.

Rregullat e daljes nga dieta

Dieta me shalqi është e mirë për humbjen e shpejtë të peshës. Por meqenëse kërkon kufizime serioze në dietë, është e rëndësishme që një peshë e dobët të mos lirohet gjatë ditëve të para pas saj.

Vajzat me shalqi

Prandaj, për të konsoliduar rezultatin, keni nevojë për një dalje të qetë nga dieta e shalqirit, kur produktet e njohura futen gradualisht. Ata zakonisht fillojnë me ushqim të zier në avull dhe të zierë: mish pa dhjamë, lëngje perimesh; djathë, gjizë, peshk.

Kur lini ndonjë dietë, duhet t'i përmbaheni rregullit: sa më e ashpër të ishte, aq më e gjatë duhet të jetë regjimi i butë, përndryshe mund të dëmtoni trupin.

Përfitimet dhe dëmet e eksperimenteve me shalqi

Dieta me shalqi ka të mirat dhe të këqijat e saj. Pengesa kryesore e tij është një dietë mjaft e varfër. Sidoqoftë, ajo kompensohet nga vetitë e tjera të kokrrës së kuqe:

 • diuretikë;
 • tonik;
 • përshpejtimin e metabolizmit;
 • ngopja e trupit me minerale;
 • pastrimi;
 • uljen e niveleve të kolesterolit.
Shalqi në dorë

Përfitimi më i madh nga një dietë me shalqi do të jetë tek njerëzit me sëmundje:

 • mbipesha;
 • anemi;
 • ngecja e tëmthit;
 • hipertension;
 • artriti;
 • dehidrimi;
 • kapsllëku.

Përkundër avantazheve të kësaj metode të humbjes së peshës, dieta me shalqi ka kundërindikacione:

 • gurë në veshka;
 • diabeti;
 • sëmundjet gastrointestinale;
 • pielonefriti.

Karakteristikat e procesit në një pozicion interesant

Gjatë shtatzënisë, nuk duhet të vdes nga uria dhe të përdorë mono-dieta të gjata. Sidoqoftë, të gjitha nënat e ardhshme herë pas here duhet të bëjnë ditë agjërimi (një herë në javë) - trupi duhet të heqë qafe lëngun e tepërt. Një shalqi mund të ndihmojë me këtë, por nuk duhet të jesh i zellshëm - një ngarkesë e shtuar në veshka mund të ndikojë negativisht në gjendjen e një gruaje.

Vajza shtatzënë në shkarkimin e fundit të shalqirit

Në një shënim! Possibleshtë e mundur të bëni ditë agjërimi të shalqirit gjatë shtatëzënësisë vetëm gjatë sezonit të pjekjes së manave - varietetet e ruajtura dhe të hershme të pjeprave përmbajnë substanca të dëmshme.

Gjatë shtatzënisë në ditët e agjërimit, nuk rekomandohet të konsumoni më shumë se 2-3 kg tul shalqi në ditë. Menuja hollohet me bukë të zezë ose hikërror të zier.

Dieta Mono e Shalqirit është një mënyrë e shkëlqyeshme për të humbur peshë shpejt. Por për shkak të listës së kufizuar të produkteve të lejuara dhe ngarkesës së madhe në sistemin e ekskretimit të trupit, nuk mund të përdoret nga të gjithë. Nëse dëshironi ta provoni, atëherë është më mirë të filloni me një ditë agjërimi shalqi.