Ushqyerja për pankreatiti

Një sëmundje serioze në formën e pankreatitit kërkon një trajtim të kujdesshëm të trajtimit. Përveç përdorimit të ilaçeve, është gjithashtu e rëndësishme të ndiqni një dietë.

Ushqimi për pankreatitin është një kombinim i rreptë i ushqimeve të shëndetshme, të cilat duhet të kontribuojnë në shërimin e shpejtë të pankreasit.

Çdo ngarkesë në një organ të dobët çon në një përkeqësim të ri.

cilat enë lejohen të hanë me pankreatitit

Cilat janë kriteret për përcaktimin

Veryshtë shumë e rëndësishme të zbulohet sëmundja në kohë në mënyrë që të mos lindë një formë kronike. Forma akute zhvillohet shpejt, me simptoma mjaft të gjalla.

Gjendja e pacientit përkeqësohet ndjeshëm dhe ka shenja të tilla si:

 1. Shkarkimi i të vjellave me tëmthin. Në të njëjtën kohë, pacienti nuk ndjen lehtësim.
 2. Nauze e vazhdueshme.
 3. Goje e thate.
 4. Mpirje e hidhur.
 5. Dhimbje e fortë dhe akute në hipokondrin e duhur. Vendi i lokalizimit ndonjëherë mund të zhvendoset. Gjithçka do të varet nga zona e lezionit. Nëse përfshihet i gjithë pankreasi, dhimbja mund të jetë herpes.
 6. Meteorizmat.
 7. Çrregullimet e traktit gastrointestinal.
 8. Pllakë e bardhë, e pa lëvizshme në sipërfaqen e gjuhës.
 9. Rritja e temperaturës është e mundur.
 10. Dhimbje koke.
 11. Djersitje e tepërt.
 12. Zbehje e lëkurës.
 13. Gjendja tronditëse.
 14. Presioni i gjakut rritet.
 15. Rrahjet e zemrës.

Kur një person vëzhgon simptoma të tilla në vetvete, atëherë duhet menjëherë të kërkoni ndihmë nga një specialist. Në gjendje të rëndë, ata thërrasin një ambulancë në shtëpi.

Thelbi i dietës

Si i tillë, ushqimi fillon në 3 ditë. Kjo është e mjaftueshme për të lehtësuar përkeqësimin e pikut. Në ditët e para, duhet të ketë agjërim terapeutik. Lejohet vetëm përdorimi i supës së trëndafilit.

Me këtë lloj sëmundjeje, më shpesh përdoret dieta nr. 5. Ajo është zhvilluar prej kohësh nga profesionistë me përvojë, veçanërisht për këta pacientë.

Kushti kryesor i tij është më shumë proteina, më pak karbohidrate dhe yndyrna. Ushqimi duhet të merret në pjesë të shpeshta, por të vogla.

Një person duhet të heqë dorë nga ushqimet që mund të rrisin aciditetin dhe të aktivizojnë funksionimin e enzimave.

Dieta # 5 duhet të zgjasë rreth një vit pasi një person ka pankreatit. Në rastin e formës kronike, një dietë e veçantë duhet të ekzistojë gjatë gjithë jetës pasuese.

Rregullat e të ushqyerit

Pa respektim të tillë të një diete, shërimi është i pamundur. Kjo është veçanërisht e vërtetë gjatë periudhave të përkeqësimit.

Në momente të tilla, një person është i përhumbur nga një dhimbje e rëndë torturuese. Për të zvogëluar manifestimin e tyre, nevojitet vetëm një dietë e rreptë.

Si të ushqehemi me pankreatit? Rregullat themelore që duhet të ndiqni:

 1. Ju duhet të hani të paktën 6 herë. Në këtë rast, pjesët duhet të jenë të vogla.
 2. Në kohën e përkeqësimit, kërkohet të hani ushqim vetëm në një formë të pastër. Duhet të gatuhet mirë ose të gatuhet në avull. Kjo përgatitje ka një efekt të butë.
 3. Ushqimi në avull ruan më shumë lëndë ushqyese. Në këtë formë, nuk mund të dëmtojë trupin.
 4. Temperatura e ushqimit duhet të respektohet në mënyrë rigoroze. Çdo ndryshim mund të ndikojë negativisht në shëndetin e pankreasit. Ushqimi duhet të jetë vetëm i ngrohtë.
 5. Vetëm pjesë të vogla duhet të konsumohen. Çdo mbingarkesë është stres, si për vetë organin ashtu edhe për të gjithë aparatin tretës.
 6. Marrja ditore e karbohidrateve është 350 gram, yndyra është 80 gram.
 7. Intervalet ndërmjet vakteve janë 3 orë.
 8. Eliminoni të gjitha ushqimet e skuqura, pikante dhe të tymosura.
 9. Mos pini asnjë lëng gjatë ngrënies.
 10. Çdo kafshatë ushqimi duhet të përtypet plotësisht.

Cfare te ha

Isshtë mirë nëse pacienti mëson se si të gatuajë enët në avull dhe të marrë maksimumin prej tij. Shtë më mirë të përjashtoni ushqime të skuqura dhe të zier.

Ushqimi për pankreatitin përfshin:

 • Perime me avull.
 • Vezët në formën e një omëletë në avull. Më mirë të gatuhet me proteina.
 • Mish dhe peshk me pak yndyrë.
 • Nuk është e nevojshme të hani manaferra dhe fruta të freskëta; do të jetë shumë më e dobishme t'i përfshini ato gjatë gatimit ose t'i pjekni ato. Frutat më të përshtatshme janë mollët e ëmbla, banane, dardha. Nga manaferrat është më mirë të përdorni luleshtrydhe.
 • Lejohen gjithashtu shumë lloje të drithërave. Në veçanti, dieta duhet të jetë oriz dhe hikërror.
 • Supave të bazuara në lëngje perimesh ose mishi. Sidoqoftë, ato nuk duhet të jenë shumë të yndyrshme. Pas zierjes së perimeve ose mishit, ato mund të hollohen me ujë.
 • KisselGoodshtë mirë nëse pacienti familjarizohet më shumë me këtë kategori ushqimi. Ato janë shumë të dobishme nëse dini çfarë dhe si t’i gatuani.

Vetëm pasi të jetë stabilizuar gjendja e pacientit, mund të pritet që mjeku të lejojë që disa produkte të tjera të shtohen në menu.

Në çdo rast, trupi duhet të marrë gjithçka që i nevojitet. Këto janë vitamina dhe mikroelemente.

Sa i përket produkteve të qumështit, ato lejohen të konsumohen edhe me një formë akute. Në të njëjtën kohë, duhet të respektohen kushte të rëndësishme - përmbajtja e yndyrës dhe freskia. Kur blini në një dyqan, etiketa përmban përqindjen e përmbajtjes së yndyrës në një produkt të veçantë. Nuk duhet të kalojë 2. 5%. Shtë më mirë nëse ka një mundësi për të blerë kefir shtëpi diku.

Forma kronike e sëmundjes nënkupton një listë shumë të larmishme të pjatave dhe produkteve.

Gjatë formës kronike, ekspertët rekomandojnë respektimin e një diete proteinike.

Ushqimi me proteina do të lejojë trupin të rikuperohet më shpejt dhe qelizat indore të pankreasit do të fillojnë rigjenerimin serioz.

Proteina është baza dhe pjesa tjetër shpërndahet në mënyrë të barabartë midis yndyrave dhe karbohidrateve. Vlera energjetike e ushqimit në ditë është 3000 kcal.

Në këtë rast, sigurohuni që të konsumoni të paktën 150 gram proteina. Proteinat gjithashtu mund të përfshijnë origjinë shtazore. Sa më shumë ushqim të pasurohet, aq më mirë.

Ushqimet (enët) e lejuara për inflamacion kronik:

 • Perime dhe fruta - mollë, misër, karrota, hurmë, karrota, luleshtrydhe, dardha, lakër. Përdorni të papërpunuara, të freskëta, të ziera ose në avull.
 • Mish pule.
 • Produktet e qumështit me pak yndyrë.
 • Makarona.
 • Peshk lumi.
 • Cutlet të avulluara.
 • Drithërat - mel, bollgur, oriz, mel, hikërror.
 • Bukë gruri. Shtë e dëshirueshme që ajo të ishte e djeshmja.
 • Viçi i ligët.
 • Pure patatesh.
 • Manty
 • Supa me supë të ulët.
 • Qull kungulli.
 • Komposat.
 • Lëngje natyrore. Për të zvogëluar përqendrimin e tyre, hollojeni me ujë të pastër të ngrohtë.
 • Kissel
 • Ujë mineral.
 • Lëngje të freskëta. Në rast të problemeve me pankreasin, patatja, karota dhe panxhari konsiderohen si ato më premtuese dhe shëruese.
 • Mors
 • Çaj i dobët.
 • Adhuruesit e dhëmbëve të ëmbël lejohen të hanë mjaltë. Megjithatë, ka ende një kufizim. Ju duhet të hani në doza të vogla, të rralla, mundësisht pasi të gjitha simptomat e pakëndshme të zhduken.

Çfarë ju duhet për të kufizuar veten

Nëse pankreatiti diagnostikohet, atëherë duhet të mësoheni me faktin se disa përbërës të njohur, të preferuar, por shpesh të dëmshëm do të duhet të përjashtohen. Këto janë:

 1. Bukë thekre.
 2. Mish dhjamor dhe peshk.
 3. Manaferrat e tharta dhe frutat - mandarina, limon, rrush, portokall.
 4. Çokollatë dhe ëmbëlsira të tjera.
 5. Ushqim deti.
 6. Ushqim të konservuar.
 7. Suxhuk.
 8. Produkte të tymosura.
 9. Arra.
 10. Bukë e bardhë e freskët dhe pasta të ëmbla.
 11. KafeMund ta zëvendësoni me çikore. Ajo gjithashtu ka një efekt gjallërues, por nuk ka ndonjë efekt negativ në pankreas. Përkundrazi, rrënja e çikores është shumë kurative për këtë sëmundje, nëse dini si ta përdorni.
 12. Pije të gazuara.
 13. Alkooli

Të gjitha pijet e lejuara duhet të pihen para ose pas vaktit. Me pankreatit, nuk rekomandohet të pini ushqim.

Kursi i terapisë dietike

Shumë pacientë janë të shqetësuar për pyetjen: sa do të zgjasë dieta? Askush nuk mund të japë një përgjigje të caktuar, pasi gjithçka do të varet nga karakteristikat individuale të organizmit dhe rrjedhën e sëmundjes.

Në formën akute, pacienti pranohet menjëherë në spital. Aty do të përshkruhen barna që do të normalizojnë gjendjen e pacientit.

Me dhimbje të forta në ditët e para të shtrimit në spital, mjekët përcaktojnë pa mëdyshje agjërimin terapeutik.

Forma kronike karakterizohet nga një prani e përjetshme në pankreas.

Për të mbrojtur veten sa më shumë që të jetë e mundur nga shpërthimet e përkeqësimit, pacientëve u përshkruhet periodikisht terapi me ilaçe.

Veryshtë shumë e rëndësishme të ndiqni rregullat dietike. Vetëm në këtë rast, ju mund të mbështeteni në një kurs të suksesshëm të sëmundjes dhe rehati maksimale.

Pankreatiti kronik zakonisht trajtohet edhe në kohën e përkeqësimit në shtëpi. Vetëm në disa situata të vështira diagnostikohen në një spital.

Të paktën 14 ditë janë caktuar për terapi në formën akute. Kjo nuk do të thotë aspak se, duke shkuar në shtëpi, një person mund të kthehet përsëri në dietën e mëparshme të zakonshme.

Dieta duhet të ndiqet për të paktën edhe 6-8 muaj.

Edhe pse mjekët rekomandojnë të shikojnë nga afër një dietë të tillë për jetën. Minimalisht, një person do të mbrojë veten nga shpërthimet e reja. Për shumë do të jetë një bonus i këndshëm - humbja e peshës.

Menu

Çfarë mund të hani me pankreatit? Mjeku që merr pjesë duhet të hartojë menunë e saktë dhe të përcaktojë produkte të caktuara, duke u përqëndruar në tipare të ndryshme të gjendjes së pacientit. Opsionet mund të jenë shumë të ndryshme.

Më shpesh, një personi është i përshkruar me dietë numër 5. Isshtë më i përshtatshmi për pacientët me pankreatit.

Nëse një ushqim i tillë është i përshkruar, atëherë ata përpiqen të diversifikojnë menunë sa më shumë që të jetë e mundur. Për mëngjes mund të gatuani:

 1. Qull kungulli dhe uzvar.
 2. Infuzion me gjizë dhe yndyrë me yndyrë të ulët.
 3. Djathë me biskota dhe infuzion të trëndafilit.
 4. Sallatë panxhar dhe komposto.
 5. Bollgur me pelte.
 6. Vezë të fërguara dhe çaj të dobët me avull.
 7. Qull hikërror dhe çaj i dobët.

Mëngjes shtesë:

 1. Mollë të pjekur me kajsi të thata.
 2. Panxhar i zier.
 3. Oriz me rrush të thatë.
 4. Pure kungulli dhe karrote.
 5. Të bardhat e vezëve të rrahura.
 6. Sallatë karrota.

Për drekë mund të gatuani:

 1. Saute
 2. Tavë me gjizë.
 3. Supave me supë të dobët ose borsht.
 4. Cutlet pule.
 5. Peshk me oriz.
 6. Viçi i zier.
 7. Makarona detare.

Snacks pasdite:

 1. Rul perimesh.
 2. Sanduiçe me djathë dhe gjalpë.
 3. Pelte frutash.
 4. Patate të pjekura.
 5. Kissel nga manaferrat jo-acid.
 6. Puding me fruta.
 7. Pure fasule.

Takimi i fundit në mbrëmje mund të përfshijë:

 1. Vinaigrette dhe kos.
 2. Pure molle dhe kos pa aromë me pak yndyrë.
 3. Puding oriz dhe kos.
 4. Oriz me rrush të thatë dhe vareneta.
 5. Lulelakra dhe kosi i zier. Isshtë mirë nëse është një produkt qumështi i thartuar në shtëpi.
 6. Omeletë në avull e proteinave dhe qumësht i pjekur i fermentuar.
 7. Havjar kungulleshkash dhe kefir 1%.

Ushqimi për formën akute të sëmundjes

Në kulmin e përkeqësimit, pacienti do të duhet të braktisë plotësisht përdorimin e çdo ushqimi. Në këtë pikë, lejohet vetëm uji i pijshëm. Këshillohet të përgatitni një zierje të trëndafilit.

Pini 5 gota në ditë. Uji alkaline mineral është gjithashtu i përshtatshëm. Pritja kryhet gjatë gjithë ditës për 1 gotë 4-5 herë.

Në raste të rënda, ushqimi kryhet përmes pikimit nëpër venat. Zgjat 2 ditë.

Pasi të përkeqësimi është hequr, pacienti udhëzohet për ushqimin e mëtejshëm. Menuja duhet të përmbajë vetëm ushqime me pak kalori.

Ata fillojnë të konsumojnë ushqim në doza shumë të vogla dhe shikojnë nga afër gjendjen e shëndetit. Ngarkesa në pankreas nuk duhet të lejohet.

Nga java e dytë, ata fillojnë të hollojnë dietën. Mund të futen:

 1. Perime dhe fruta që përmbajnë shumë antioksidantë.
 2. Supave.
 3. Lëngje të shtrydhura dhe të holluara fllad.
 4. Çaj jeshil.
 5. Kissel
 6. Qull i lëngshëm.
 7. Mishi i bardhë i pulës.
 8. Ushqime të ndryshme të pasura me proteina.

Nëse i përmbaheni ushqimit të duhur, atëherë së shpejti pacienti do të vërejë një zhvillim pozitiv të trajtimit.