Dieta e pirjes për 30 ditë për humbje peshe dhe pastrim të trupit: menu, rregulla, foto e rezultateve

Dieta e pirjes- një sistem i veçantë ushqyes, i cili konsiston në përdorimin e vetëm ushqimit të lëngshëm. Ushqimet e ngurta nuk përdoren gjatë gjithë dietës. Përdorimi i një diete të lëngshme nuk përjashton rimbushjen e bilancit të ujit me një normë ditore prej 1. 5 litra. Në artikull, ne do të flasim për mënyrën e ndjekjes së duhur të një diete të tillë, sa ditë dhe do të tregojmë fotot e rezultateve dhe rishikimeve të atyre që po humbin peshë.

Vajza duke pirë ujë

Si funksionon dieta

Një dietë e pijshëm me pak kalori dobëson trupin, prandaj, dieta duhet të kombinohet me marrjen e një kompleksi vitaminash për të ruajtur energjinë dhe për të parandaluar mungesën e vitaminës. Marrja e lartë e lëngjeve ka një efekt pastrues në traktin gastrointestinal dhe sistemet vitale. Dhe ushqimi i copëtuar tretet më lehtë dhe më shpejt.

Procesi i prishjes së grimcave të ushqimit përshpejtohet, dhe procesi metabolik kthehet në normale.Në kërkim të energjisë shtesë, trupi fillon të djegë dhjamin dhe stimulohen funksionet metabolike. Si rezultat i ndërveprimit të proceseve fiziologjike, ndodh një rënie në peshën dhe vëllimin e trupit.

Pirja e rregullave të dietës për humbje efektive të peshës

Rregullat themelore të një diete të pijshëm:

 1. Gjatë dietëspërmbahen nga marrja e ndonjë ushqimi që duhet të përtypet. Vlen gjithashtu të përjashtoni çamçakëz në mënyrë që të mos provokoni sekretimin e lëngut të stomakut.
 2. Përveç dietëspërdorni ujë të pastruar (të paktën 1. 5 litra).
 3. Necessaryshtë e nevojshme të respektohet në mënyrë rigoroze dieta.Dieta në vetvete nuk duhet të kalojë 30 ditë. Dhe ri-përdorimi lejohet vetëm pas një viti.
 4. Mos përdorni tryezë për pirje afatgjatënjerëzit me kundërindikacione.
 5. Gjatë dietësnuk rekomandohet të udhëheqësh një mënyrë jetese aktive.
 6. Paralel me tryezën e lëngshmemerrni një kompleks vitaminash ose suplemente ushqimore për të rimbushur trupin me minerale të dobishme.
 7. Ushqimi duhet të përgatitetduke bluar me një blender në një qëndrueshmëri homogjene.
 8. Mos shtoni kripë, sheqer ose përmirësues të tjerë të aromës.

Rekomandohet të përdorni një tryezë diete për 30 ditë. Dieta përfshin 5 vakte me një interval prej të paktën 2 orësh. Kjo është sa kohë i duhet trupit për të pastruar dhe normalizuar sistemet përgjegjëse për prishjen dhe asimilimin e ushqimit.

Përgatitja dhe fazat

Uji dobësues

Dieta e pirjes i referohet mënyrave të vështira që ndihmojnë në humbjen e peshës, por krijojnë stres për trupin dhe ju lejojnë të prisheni dhe të shkëputeni nga kursi i planifikuar.Për të zbutur efektet negative dhe për të parandaluar efektet anësore, duhet të përgatiteni paraprakisht për dietën e pijshëm. Një javë para se të filloni dietën, duhet të zvogëloni sasinë e ushqimit të ngurtë, i cili do të rindërtojë sistemin e tretjes dhe do të shërbejë si përgatitje për humbjen e peshës.

Ekzistojnë 3 faza të dietës:

 1. Së parikarakterizohet nga një rritje e mprehtë e urisë, dobësisë, formimit të pllakave të bardha në gjuhë, e cila duhet të pastrohet me një furçë dhëmbësh. Kjo është për shkak të procesit të pastrimit të enëve të gjakut, stomakut, zorrëve.
 2. Parimi i funksionimit të fazës së dytëdieta ka të bëjë me funksionimin e mëlçisë dhe veshkave. Heqja e substancave toksike mund të shkaktojë dhimbje të lehtë.
 3. Karakteristikë e periudhës së tretëshoqerohet me pastrim me te thelle qelizor. Ajo manifestohet vizualisht kur vërehen ndryshime në ngjyrën dhe strukturën e lëkurës në mënyrë periodike.

Lista e produkteve të lejuara dhe të ndaluara

Çfarë mund të pini:

 • ujë (i zier ose i pastruar);
 • fasule kafeje natyrale (pa ëmbëlsues);
 • çajra bimor;
 • qumësht dhe pije të qumështit të thartuar me një përmbajtje yndyre deri në 2%;
 • smoothie;
 • komposto për fruta të freskëta dhe fruta të thata;
 • pelte;
 • supë mishi nga mishi i ligët;
 • supë, supa, supë me pure perimesh (fshij gjithçka në qëndrueshmërinë e kefir);
 • pije frutash, lëngje;

Lista e pijeve të ndaluara:

 • alkool;
 • i gazuar;
 • me shtimin e ngjyrave, sheqerit, aromatizuesve;
 • supë me yndyrë;
 • pije me qumësht me shumë yndyrë;
 • që përmbajnë konservantë;

Menyja për javën

Koktej frutash në menunë e dietës së pijshëm

Një dietë e përafërt shtatë ditore tregohet në një dozë ditore, secila prej të cilave ndahet në 5 doza:

 1. 1 dite:supë perimesh (200 g), lëng frutash të shtrydhur fllad, kos, kafe.
 2. Dita 2:supë (200 g), lëng i shtrydhur fllad nga perimet, çaji, kefir.
 3. Dita 3:supë me pure perimesh (200 g), kos, gojëmjaltë perimesh, kafe.
 4. Dita 4:supë me peshk me pak yndyrë (200 g), lëng perimesh i shtrydhur fllad, kefir, çaj.
 5. Dita 5:supë perimesh (200 g), kos, gojëmjaltë, komposto, çaj.
 6. Dita 6:lëng mishi me pak yndyrë (200 g), lëng frutash i shtrydhur fllad, kefir, kafe, pije frutash.
 7. Dita 7:supë me pure perimesh (200 g), gojëmjaltë, komposto, çaj.

Receta

Si të bëni pije dietë (recetat më të lehta për dembelët):

 1. Pije qumështi.Përzieni gjysmën e qumështit me ujë, duke marrë 200 g lëng, lëreni të ziejë dhe shtoni dy lugë çaji të plotë të bollgur. Vlim, duke e përzier herë pas here, për 10 minuta. Nuk ka nevojë të shtoni kripë / sheqer (si mjet i fundit, mjalti është i pranueshëm).
 2. Lëng perimesh.Vendosni spinaq, kastravec, kunguj të njomë, karota dhe çdo perime tjetër të preferuar në tasin e blenderit. Grini në qëndrueshmërinë e kefir.
 3. Smoothie me fruta.Grini mollën, dardhën, kajsinë, bukuroshen në një blender derisa të qetë.
 4. Bomba agrumesh.Qëroni dhe zhvishem portokalli, limoni dhe grejpfruti. Grini në një blender derisa të qetë.
 5. Koktej frutash.Grini luleshtrydhet, kivin, nenexhikun, xhenxhefilin në një blender derisa të qetë. Akulli mund të shtohet.

Si të dilni nga dieta në mënyrë që pesha të mos kthehet

Pas përfundimit të dietës, është e nevojshme të dilni nga ajo në mënyrë korrekte, në këtë rast kilogramët e rënë nuk do të kthehen:

 1. Javën e parëduhet të vazhdoni të konsumoni vakte të lëngshme për drekë. Mund të përfshini drithëra që kanë pak amidon.
 2. Në javën e dytë të daljes nga dietamund të futni produkte proteinike: gjizë, vezë, djathë të fortë. Gjithashtu, shtoni produkte të pjekura pa sheqer në pjesë të vogla. Gatuajini pjatat kryesore në lëng mishi ose salcë. Jepini përparësi zierjeve të perimeve. Ju mund të shtoni pak krem në kafe.
 3. Në javën e tretëprezantoni pjesë të mishit të ligët, prodhimeve të detit.
 4. Java e katërtështë kufiri i hyrjes në ushqimin normal. Për të ruajtur rezultatet, rekomandohet të lini 1 ditë të javës duke pirë. Kur hartoni një menu, duhet të monitoroni kaloritë. Ato nuk duhet të tejkalojnë normën ditore të llogaritur sipas treguesve individualë.

Pro dhe kundër të një diete të pijshëm

Vajzë holluese në një dietë të pijshëm

Një dietë e lëngshme gjatë muajit të dietës siguron kushte të favorshme për trupin. Pro:

 1. Heq helmetdhe produktet e ndarjes së zorrëve.
 2. Shpejton procesinndarja e ushqimit.
 3. Stimulon metabolizmin.
 4. Reduktonmadhësia e stomakut.
 5. Nxithumbje e shpejtë e peshës.
 6. Pastronnë nivelin qelizor, i cili ndikon në gjendjen e lëkurës, thonjve, flokëve.
 7. Shkarkonpuna e traktit gastrointestinal.
 8. Pas kursitekziston një ndjenjë lehtësie, një rritje e energjisë dhe mirëqenies.
 9. Të qëndrosh në një regjim nuk është e vështirë, gatimi është i përballueshëm, nuk ju kërkon shumë para dhe kohë.
 10. Efikasitet të lartë,konfirmuar nga linjat reale të plumbave të humbjes së peshës.

Duhet të mbahet mend se për të marrë një efekt pozitiv, mund të përdorni një dietë të pijshëm vetëm nëse nuk ka probleme shëndetësore. Nëse i injoroni rekomandimet, mund të provokoni komplikime serioze.

Kundrat e dietës:

 1. Sistemi i tretjesu largua nga tretja e ushqimeve normale.
 2. Në ditët e hershmeshfaqet nervozizëm.
 3. Faza e parëkarakterizohet nga përgjumje dhe apati.
 4. I përshtatshëm vetëm për njerëz të shëndetshëm.

Kundërindikimet

Një dietë për pirje është kundërindikuar në rastet e mëposhtme:

 1. Shkeljetpuna e sistemit kardiovaskular.
 2. Sëmundjettrakti gastrointestinal.
 3. Hipotensionidhe hipertensionit.
 4. Dështimi i veshkave
 5. Periudha e shtatzënisë, laktacioni (ushqyerja me gji).
 6. Nuk mund të përdoret nga ata që janë të prirur për ënjtje.

Me një sistem imunitar të dobësuar dhe në periudhën postoperative, përdorimi i çdo diete është rreptësisht i ndaluar. Për përdorimin efektiv të një tabele të kufizuar, është e nevojshme t'i nënshtroheni një ekzaminimi për të përjashtuar faktorët për kundërindikacione në mënyrë që të shmangen pasojat negative.

Efikasiteti dhe rezultatet. Sa kilogramë mund të humbni peshë?

Para dhe pas humbjes së peshës në një dietë të pijshëm

Në varësi të rregullave dhe rekomandimeve, rezultati mund të shihet pas javës së parë të dietës.Trupi fillon të rindërtohet dhe pastrohet, dhe kilogramët e tepërt zhduken së bashku me toksinat dhe toksinat e dëmshme. Për kursin e një muaji, mund të humbni 8-15 kg. Përveç kësaj, gjendja e lëkurës dhe thonjve do të përmirësohet dukshëm. Nëse kombinoni dietën me vitamina dhe sporte, humbja e peshës do të ndodhë më shpejt dhe pa cenuar shëndetin.

Përveç humbjes së peshës, ju mund të zvogëloni vëllimin e stomakut dhe pasi të keni lënë dietën për pije, do të jetë shumë më e lehtë të përmbaheni në ushqimin e duhur.

Aktualisht, ekziston një debat midis mjekëve dhe dietologëve në lidhje me përfitimet dhe rreziqet e pirjes së një diete. Nuk është alarmi efekti i tij në trup, por koha. Kjo është arsyeja pse shumë ekspertë rekomandojnë futjen e ditëve të agjërimit (duke përdorur një racion pije një herë në javë) për një veprim më të butë dhe përjashtimin e manifestimeve negative.

Dëshmi

 • "Unë kurrë nuk mund të mbaja një dietë për një muaj. Por për 7 ditë çdo 3 muaj rregulloj për vete një shkarkim. Humb 5 kg brenda një jave. Enët e lëngshme përfshihen gjithmonë në menunë e përditshme. Zorrët po punojnë si duhet. Dhe më e rëndësishmja, ngjyra e lëkurës bëhet e barabartë dhe e këndshme ".
 • "Po, një dietë e vështirë, por mbijetova. Arrita të humbas 17 kg. Tani gradualisht po përfshij produkte të tjerë sipas rekomandimeve. Tani për të mbajtur rezultatin. Hardshtë e vështirë vetëm në 4 ditët e para. Pas një jave të regjimit të pirjes, unë ndalova t'i kushtoj vëmendje të mirave të ndryshme në anët. Tashmë të mësuar me shijen natyrore të produkteve. Mendoj se tani për tani nuk do të përdor kripë dhe sheqer në gatim. "
 • "Mësova për dietën e pirjes nga një mik i cili sapo u bë më i bukur në një muaj. Nuk mund ta tejkaloja rezultatin e saj. Unë u bëra vetëm 8 kg më i lehtë. Por pas dietës ndjehem e lehtë dhe e energjizuar. Mënyrë e bukur, por jo për përdorim të shpeshtë. Përkundrazi si një emergjencë zjarri, vetëm kur është absolutisht e nevojshme. "
 • "Unë kam provuar tashmë dietën e pirjes 3 herë brenda një muaji. Rezultati më i madh ishte i pari - minus 16 kg. Ishte shumë e vështirë të përballoja ditët e para. Dhe uria ndiqte, dhe koka ime po rrotullohej, dhe unë doja të flija gjithë kohën. Dhe puna ime është e lëvizshme, mezi e përballoja.

  U përpoqa të kombinoja aplikacione të përsëritura me një periudhë pushimesh ose pushimesh të gjata, në mënyrë që në fazën e parë të ishte më e lehtë për të rindërtuar. Gjëja më e rëndësishme në një dietë është efektiviteti i saj. Megjithëse jo më kot i treta forcat dhe nervat ".

 • "U përpoqa të mbaja një javë dhe ndërpreva dietën e pirjes. Doli që ishte shumë e vështirë për mua. Aftësia për të punuar është përkeqësuar ndjeshëm. Në punë, kam dëgjuar vetëm komente të ndryshme në drejtimin tim. Por as java nuk ishte e pasuksesshme. U bëra 4 kg më e lehtë. Regjimi i pirjes funksionon, por shumë i ashpër. Më vonë do të përpiqem të arrij 30 ditë, por së pari do të përgatitem mendërisht ".