10 parimet themelore të ushqyerjes së mirë për humbjen e peshës

Edhe me ushtrime të rregullta, nuk mund ta ndryshoni trupin tuaj pa kufizime dietike. Cilat janë parimet themelore të ushqyerjes së duhur për humbjen e peshës që duhet të dini?

каша с фруктами как вариант завтрака при правильном питании

Parimet e ushqyerjes së mirë për humbjen e peshës

1. Gjithmonë filloni ditën tuaj me një mëngjes të plotë

Nëse nuk jeni mësuar të hani në mëngjes, atëherë duhet patjetër të stërviteni. Filloni me pjesë të vogla dhe gradualisht nuk do të jeni në gjendje të largoheni për në punë ose shkollë pa një mëngjes të plotë. Opsionet më të mira të mëngjesit janë karbohidratet komplekse. Ata do t'ju japin energjinë që ju nevojitet për tërë gjysmën e parë të ditës. Për shembull, mund të jetë drithëra me fruta dhe manaferra ose granola natyrore pa sheqer me arra dhe mjaltë.

2. Dieta juaj duhet të jetë e lartë në kalori

Një parim tjetër i ushqimit të duhur për humbjen e peshës: mos u kufizoni në ushqim dhe mos e ulni shiritin e kalorive nën normën e lejuar. Nëse jeni të kequshqyer, jo vetëm që rritni gjasat e prishjes së ushqimit, por gjithashtu ngadalësoni metabolizmin tuaj. Mos harroni, nuk ka asnjë varësi: "Unë ha më pak, kështu që humbas peshë më shpejt". Duhet të ketë një ekuilibër në gjithçka.

3. Harrojeni rregullin "mos hani pas 6"

Sigurisht, nëse shkoni të flini në 8-9 pasdite, atëherë rregulli mund dhe duhet të ndiqet. Sidoqoftë, shumica e njerëzve nuk shkojnë në shtrat para orës 23. 00, kështu që një pushim i tillë në të ngrënë do të jetë i dëmshëm vetëm për trupin. Darka në ushqime proteinike (peshk, gjokse pule të ziera, vezë të ziera, gjizë) 2-3 orë para gjumit dhe mos u shqetësoni për shtim në peshë.

4. Hani ëmbëlsira vetëm në mëngjes

Nëse kënaqeni herë pas here me pasta, bukë ose çokollatë, atëherë është më mirë ta bëni këtë në mëngjes para orës 12. 00. Frutat, megjithë padëmshmërinë e saj në dukje, duhet të konsumohen gjithashtu në mëngjes para 16: 00. Përkundër keqkuptimit të shumë vetave, një mollë mbrëmje nuk është aspak ilaçi më i mirë për një figurë të bukur. Ruani darkën për ushqime proteinike.

5. Për të mos u ngrënë gjatë natës, nuk duhet të hani gjatë ditës

Parimi kryesor i ushqimit të mirë për humbjen e peshës është ekuilibri. Nëse anashkaloni mëngjesin dhe kufizoheni në meze të lehtë në punë, atëherë ekziston një probabilitet i lartë për të ngrënë disa racione shtesë për darkë. Trupi nuk mund të mashtrohet: në mbrëmje ai do të përpiqet të marrë gjithçka që nuk i është dhënë në mëngjes dhe pasdite. Prandaj, përpiquni ta mbani menunë tuaj të shpërndarë në mënyrë të barabartë gjatë gjithë ditës. Plus, sa më gjatë të hani, aq më i ngadalshëm është metabolizmi.

6. Pini 2 litra ujë çdo ditë

Shumë është thënë për përfitimet e ujit. Beenshtë vërtetuar se duhet të konsumoni 2-2, 5 litra ujë çdo ditë. Kjo jo vetëm që do ta mbajë trupin tuaj të hidratuar, por gjithashtu do t'ju ndihmojë të shmangni meze të lehtë. Pirja e mjaftueshme e ujit çdo ditë është çështje e zakonit. Javën e parë do të kontrolloni veten dhe do të numëroni gotat, por atëherë ndjenja e etjes nuk do t'ju lejojë të humbni marrjen e planifikuar të ujit.

7. Eliminoni kaloritë boshe nga dieta

Lëngjet jonatyrore, sode, majonezë, salca të gatshme, ushqime komoditeti, ushqime të shpejta janë ushqime të padobishme që nuk kanë vlera ushqyese. Këto kalori të zbrazëta nuk do t'ju japin ngopje afatgjatë ose ndonjë lëndë ushqyese. Por në bel dhe ijet do të depozitohen menjëherë. Sa më natyral dhe natyral është produkti, aq më ushqyes dhe i shëndetshëm është.

8. Merrni mjaftueshëm proteina

Proteina është themeli i muskujve tanë. Përveç kësaj, është shumë e vështirë për trupin tonë që të përpunojë proteina në yndyrë, kështu që është e sigurt për një figurë. Ushqime të pasura me proteina janë mishi, peshku, prodhimet e detit, gjiza, vezët, bizelet, thjerrëzat. Për drekë, kombinoni karbohidratet komplekse me proteina, por për darkë, zgjidhni një menu ekskluzivisht të proteinave. Një person i shëndetshëm ka nevojë të konsumojë 0. 75-1 gram proteina për 1 kg të peshës trupore çdo ditë.

9. Mos bëni greva urie dhe ditë agjërimi

Ditët e agjërimit dhe grevat e urisë nuk kanë kuptim praktik. Ata nuk do t'ju ndihmojnë të humbni peshë ose të derdhni yndyrë. Dhe edhe nëse e zvogëloni peshën tuaj me disa kilogramë, atëherë kjo, ka shumë të ngjarë, do të jetë thjesht dëshmi e humbjes së lëngjeve të tepërta në trup. Nëse ndiheni sikur keni bërë shumë, shkoni në palestër ose dilni në shtëpi.

10. Hani zarzavate para ëmbëlsirës

Ndonjëherë është shumë e vështirë të mbash veten nga një copë tortë ose një tortë e preferuar. Por këto karbohidrate të shpejta janë një hap i drejtpërdrejtë drejt shtimit të peshës. Për ata me një dhëmb të ëmbël, eliminimi i ëmbëlsirave në tërësi është një proces katastrofikisht i vështirë. Kështu që për të zbutur dëmin e karbohidrateve të shpejta, hani fibra të trasha (të tilla si zarzavate, lakër soje ose gjethe lakre) 20 minuta para ëmbëlsirës. Kjo do të bllokojë procesin e prishjes së shpejtë të karbohidrateve dhe formimin e yndyrës nënlëkurore. Ky parim i ushqimit të duhur do t'ju ndihmojë të shijoni ëmbëlsirën (më e rëndësishmja, mos e teproni) dhe të mbani në formë të mirë.

08.02.2021