Dieta për gastritin e stomakut. Lista e produkteve, menuve, recetave

Gastriti është një inflamacion serioz i mukozës së stomakut. Në raste të rënda, sëmundja përhapet në shtresat e thella të murit gastrik, duke çuar në lezione të saj erozive dhe ulcerative. Gastriti i referohet sëmundjeve që çojnë jo vetëm në përkeqësimin e cilësisë së jetës njerëzore, por edhe në zhvillimin e sëmundjeve shoqëruese të shoqëruara me përpunim të pamjaftueshëm mekanik dhe kimik të ushqimit.

Dieta për gastritin është mënyra e duhur për një stomak të shëndetshëm!

Nëse sëmundja nuk ka çuar në zhvillimin e një procesi erozivo-ulceroz, atëherë pacientëve u përshkruhen metoda konservative të trajtimit, duke përfshirë marrjen e antisekretoreve, mbështjellësve, ilaçeve antacide, bllokuesve të histaminës H2, frenuesve të pompës protonike dhe ilaçeve bimore.

Një nga kushtet më të rëndësishme për trajtimin e suksesshëm të gastritit akut dhe kronik është një dietë që parashikon përjashtimin e disa ushqimeve nga dieta, si dhe rekomandime të veçanta për gatimin.

Karakteristikat e gastritit

Edhe inflamacioni minimal në gastrit me kalimin e kohës çon në prishjen e aktivitetit funksional të organit. Rreziku i kësaj gjendje patologjike qëndron në faktin se me zhvillimin e zgjatur të ngadaltë të gastritit çon në lezione erozive dhe ulcerative të mureve të stomakut me një rrezik në rritje të neoplazive malinje. Midis të gjitha pjesëve të sistemit tretës të njeriut, stomaku është lidhja më e prekshme, e cila është për shkak të kontaktit të vazhdueshëm me ushqim dhe lëngje të tretjes, duke përfshirë acidin klorhidrik.

E rëndësishme! Në botën moderne, gastriti është një nga sëmundjet më të ngutshme. Kjo patologji është e përhapur kudo, por në një masë më të madhe incidenca regjistrohet në territorin e vendeve të zhvilluara ekonomikisht.

Përveç nënndarjes së formave të procesit patologjik, gastriti klasifikohet në mënyrë konvencionale në llojet e mëposhtme:

 • nekrotike;
 • katarrale;
 • flegmonik;
 • fijor.

Bazuar në natyrën e shkeljeve të funksionit acid-formues, gastriti izolohet me aciditet të rritur, të reduktuar dhe të ruajtur.

Faktorët ndikues

Lezionet inflamatore të stomakut ndodhin me të njëjtën frekuencë tek fëmijët, adoleshenca, mosha e rritur dhe mosha e moshuar. Të dy faktorët endogjenë (të brendshëm) dhe ekzogjenë (të jashtëm) mund të ndikojnë në zhvillimin e procesit inflamator.

Faktorët e mëposhtëm mund të kenë një efekt të mundshëm në zhvillimin e një procesi inflamator akut ose kronik në stomak:

 • ekspozimi i rregullt ndaj stresit dhe mbingarkesës psiko-emocionale në trupin e njeriut;
 • pushtimet helmintike;
 • ushqimi i dobët, konsumimi i rregullt i pijeve alkoolike dhe pirja e duhanit;
 • efekti agresiv i baktereve Helicobacter pylori në muret e stomakut;
 • përdorimi afatgjatë i grupeve të caktuara të ilaçeve, veçanërisht ilaçeve anti-inflamatore jo-steroide;
 • prania e sëmundjeve shoqëruese të sistemit të tretjes.

Përveç faktorëve ekzogjenë, ekziston një listë e shkaqeve të brendshme që mund të provokojnë zhvillimin e gastritit akut dhe kronik. Këto arsye përfshijnë:

 • çrregullime dyshormonale;
 • prishja e komplekseve imune;
 • zbaticë gastroduodenale;
 • predispozitë trashëgimore për zhvillimin e sëmundjeve të traktit digjestiv;
 • prishja e sistemit nervor autonom, duke rezultuar në rritjen e prodhimit të acidit klorhidrik.

Simptomat e sëmundjes

Rritja e prodhimit të gazit në zorrë është një simptomë e gastritit

Për shkak të rrjedhës së gjatë asimptomatike, një person për shumë vite nuk mund të jetë i vetëdijshëm për zhvillimin e një procesi inflamator në stomak.

Pamja klinike e lezioneve inflamatore të murit gastrik varet drejtpërdrejt nga vetë lloji i gastritit dhe faza e rrjedhës së tij. Për formën akute të procesit inflamator, karakteristikë është kompleksi i mëposhtëm i simptomave:

 • dhimbje tërheqëse ose shtypëse në epigastric (rajoni epigastrik);
 • të përziera;
 • të vjella;
 • belching i thartë;
 • urth;
 • prodhimi i rritur i gazit në zorrë (gazra);
 • alternimi i kapsllëkut dhe diarresë.

Ushqimi gjatë një përkeqësimi të sëmundjes

Faza e përkeqësimit të ndryshimeve inflamatore në stomak përfshin respektimin e rekomandimeve të rrepta dietike. Parimi kryesor i një diete të tillë është përdorimi i ushqimeve që ndikojnë butësisht në mukozën. Necessaryshtë e nevojshme të respektohen jo vetëm kufizimet e ushqimit, por edhe rregullat për përgatitjen e enëve, temperatura e konsumit dhe qëndrueshmëria e tyre. Ushqimet shumë të ftohta ose shumë të nxehta kontribuojnë në rritjen e prodhimit të acidit klorhidrik, kështu që të gjitha vaktet duhet të jenë në temperaturën e trupit. Gjatë periudhës së manifestimeve akute të sëmundjes, pacientët këshillohen të vëzhgojnë tabelën 1A, e cila parashikon një kufizim të rëndë të dietës.

Omeletë me vezë në avull në menunë e gastritit

Disa ditë pas fillimit të simptomave akute, pacientët transferohen në tabelën 1B. Rekomandohet që çdo pjatë të gatuhet e zier ose e gatuar në avull. Nëse ushqimi është pjekur në furrë, është e nevojshme të shmangni formimin e një kore kafe të artë. Dieta fillestare përfshin kufizimin e kripës së tryezës në 6 g në ditë. Sasia e ujit të konsumuar duhet të jetë së paku 2 litra. Menuja e përgjithshme e një pacienti me manifestime akute të gastritit përfshin supat e pure, si dhe pjatat anësore të drithërave që kanë një qëndrueshmëri të zbehtë. Në mënyrë që të zvogëlohet sasia e substancave që stimulojnë prodhimin e lëngjeve ndihmon tretjen e ushqimit në lëndët e para të mishit, rekomandohet të gatuhet për një kohë të gjatë dhe të shërbehet e bërë pure. Të gjitha enët e peshkut duhet të përgatiten me peshk të ligët. Vlim përbërësit e frutave dhe perimeve para përdorimit. Pacientët me manifestime intensive të sëmundjes këshillohen të konsumojnë bukë gruri të ndenjur (1-2 ditë të vjetra), qumësht të plotë, gjizë, pelte, vezë të ziera butë, çaj të zi të dobët dhe kakao të pa ëmbëlsuar.

Kur ka një zvogëlim relativ të shfaqjeve akute të sëmundjes, pacientët plotësohen me përbërës të rinj në dietën e tyre. Enët e bëra nga përbërësit e mishit dhe peshkut mund të shërbehen në formë gunga, është e lejueshme të përdorni drithëra në një qëndrueshmëri të thërrmuar. Më shpesh, forma akute e procesit inflamator është karakteristikë e llojit hyperacid të sëmundjes (ky lloj gastriti shoqërohet me një çlirim të shtuar të acidit klorhidrik). Në raste shumë të rralla, kjo gjendje zhvillohet me një lloj patologjie hipoacide (ky është gastriti, i cili shoqërohet me sekretim të ulët të lëngut gastrik). Gjatë periudhës së rehabilitimit, pacientëve të tillë u janë përshkruar produkte ushqimore që stimulojnë prodhimin e lëngut tretës (tabela numër 2).

Gjatë periudhës së përkeqësimit të procesit patologjik, rekomandohet të hani në mënyrë të matur, në pjesë të kufizuara, disa në ditë. Ndërsa manifestimet akute të sëmundjes ulen, dieta plotësohet me enët nga produktet shtazore, vezët e ziera, perimet dhe pure patatesh. Dieta ditore e pacientëve me sëmundje akute mund të përfshijë ushqimet e mëposhtme:

 • pelte natyrore;
 • drithëra (mundësisht oriz, bollgur dhe hikërror);
 • mallrat e pjekur dje;
 • viçi, gjel deti dhe mish pule;
 • specie peshqish si purteka e pikeve dhe krapi;
 • enët me vezë me avull;
 • makarona;
 • çaj i zi i dobët me qumësht të plotë;
 • marshmallow.

Kufizimet e pjesshme ose të plota përfshijnë: perime rrënjë të papërpunuara, salcë kosi, gjizë, djathëra të ndryshëm, salca, erëza, mish dhe peshk të konservuar, bishtajore, qull misri dhe gruri, bukë thekre, mustardë, kvas, kafe, pije me dioksid karboni.

Nuk rekomandohet shumë të përdorni qepë, lakër të bardhë, fruta rrepkë, rrepa, tranguj, lëpjetë, spinaq pa trajtim paraprak të nxehtësisë.

Ndalohet përdorimi i perimeve të konservuara, kërpudhave, vezëve të skuqura dhe të ziera fort, meze të lehtë, ëmbëlsira, pije alkoolike.

Meny për gastritin akut

Menuja për pacientët me manifestime akute të gastritit përshkruhet mesatarisht për 10 ditë.

Ditën e parë pas fillimit të mbretërimeve akute, uria e plotë i rekomandohet një personi. Në raste të jashtëzakonshme, është e lejueshme të konsumoni çaj të zi pa shtuar sheqer, si dhe të pini të paktën 1. 5 litra ujë në ditë.

Në ditën e dytë, është e lejueshme të konsumoni 250 ml qumësht dhe 2 vezë të ziera butë në mëngjes. Për mëngjesin e dytë, lejohet të përdoren 1-2 mollë të pjekura. Dreka në ditën e dytë pas shfaqjes së simptomave të sëmundjes përfshin çdo pelte, sufle pule të avulluar, si dhe supë të integruar me bollgur. Rostiçeri i pasdites përfshin uzvar me trëndafila dhe krem qumështi. Për darkë, rekomandohet të konsumoni 200-250 ml qumësht dhe qull qumështi nga drithërat me oriz të integruar. Në mbrëmje para se të shkoni në shtrat, mund të pini 150-200 ml qumësht.

Nga 3 deri në 6 ditë, dieta e një personi me gastrit akut duket si kjo:

 1. MëngjesiSufllaqe vezësh në avull, thërrime buke dhe çaj dhe pije qumështi pa ëmbëlsira.
 2. Mëngjes i përsëritur. Çdo qull pelte, qumësht-oriz.
 3. Darka. Komposto frutash pa sheqer, sufle viçi në avull, supë e integruar me bollgur.
 4. Snack pasdite. Çaj me qumësht të plotë, gjizë të rrahur pa sheqer.
 5. Darka. Çdo qull pelte, qumësht-oriz. Para se të shkoni në shtrat, është e lejueshme të konsumoni 1 gotë qumësht.

Nga 6 deri në 10 ditë të dietës, pacientëve me gastrit akut u përshkruhet dieta e mëposhtme:

 1. MëngjesiNë mëngjes, lejohet të konsumohet çaj i zi pa shtuar sheqer, djathë Adyghe ose gjizë, një vezë të zier butë, si dhe miell tërshëre me shtimin e qumështit.
 2. Mëngjes i përsëritur. Në këtë kohë të ditës, rekomandohet të pini 200-250 ml supë trëndafili.
 3. Darka. Për drekë, ata shërbejnë çdo pelte, patate të grira me qofte, supë jo të koncentruar pule.
 4. Snack pasdite. Në rostiçeri pasdite, pacienti këshillohet të pijë një pije çaji qumështi dhe të përdorë krisur gruri.
 5. Darka. Çaj, tavë orizi dhe pjep peshku. Para se të shkoni në shtrat, rekomandohet të përdorni një gotë kefir me një përqindje të ulët yndyre.

Nëse një pacient diagnostikohet me një fazë akute të gastritit hipoacid, atëherë dieta e tij plotësohet me kurse të tilla të para si: turshi, borsch, hodgepodge, të gatuar në kërpudha pa yndyrë, peshk ose supë pule. Enët e listuara kanë një efekt stimulues në funksionin e formimit të acidit.

Dieta për formën kronike të sëmundjes

Për analogji me rrjedhën e fazës akute, një proces i ngadaltë inflamator gjithashtu duhet të jetë në përputhje me rekomandimet individuale dietike. Përbërja e dietës për kronikën e ndryshimeve patologjike varet drejtpërdrejt nga lloji i patologjisë (kronike atrofike ose sipërfaqësore), forma e saj, rezultatet e ekzaminimit, si dhe gjendja e përgjithshme e pacientit.

Qull qumështi i tërshërës në menunë e gastritit

Me një funksion të formimit të acidit të ruajtur ose të rritur, dieta e pacientit fillon me përdorimin e tabelës nr. 1. Nëse një person diagnostikohet me frenim të sintezës së acidit klorhidrik, atëherë dieta themelore është tabela nr. 2. Kur një person fillon të rikuperohet, ai transferohet në tabelën nr. 15. Të ushqyerit e njerëzve me gastrit të ngadaltë ka një numër rregullash themelore, ndër të cilat ekzistojnë katër:

 1. Krijimi i kushteve të nevojshme për të zvogëluar intensitetin e përgjigjes inflamatore.
 2. Formulimi i një diete optimale që përfshin lëndë ushqyese jetësore, vitamina, proteina, yndyrna dhe karbohidrate.
 3. Eliminimi i plotë i faktorëve me ndikim negativ në strukturat e traktit gastrointestinal.
 4. Normalizimi i tonit të muskujve të traktit gastrointestinal dhe harmonizimi i funksionit acid-formues të stomakut.

Bazuar në intensitetin e ndryshimeve inflamatore, mirëqenien e përgjithshme të një personi dhe llojin e gastritit, vaktet e përditshme mund të përfshijnë vakte në formë me gunga dhe të copëtuara. Rekomandohet të gatuani ushqim në avull, të zier dhe të pjekur pa formimin e një kore kafe të artë. Temperatura e rekomanduar për shërbimin e ushqimit nuk është më e lartë se 60 gradë dhe jo më e ulët se 15. isshtë e nevojshme të hani ushqim disa herë në ditë (të paktën 5 herë), në pjesë të kufizuara. Një parakusht për një dietë të tillë është konsumimi ditor i 200-250 ml qumësht ose krem lope me një përqindje minimale të yndyrës para se të shkoni në shtrat. Pacientët me një lezion indolent të diagnostikuar të mukozës gastrike rekomandohet të përfshijnë përbërësit e mëposhtëm në dietë:

 • oriz, hikërror, tërshërë dhe bollgur;
 • përbërës perimesh në avull, të copëtuar me një blender ose të fshirë përmes një sitë (patate, lulelakër, brokoli, panxhar, karrota, bizele të njoma të njoma, kunguj të njomë dhe domate të pjekura);
 • viçi, gjel deti dhe mish pule, mish lepuri;
 • masë gjizë pa yndyrë;
 • omëletë me vezë në avull;
 • peshk aspik dhe me avull;
 • suxhuk pa tym, pate mëlçie, proshutë pa yndyrë, havjar salmon;
 • varietete të ëmbla të manave dhe frutave, të pjekura paraprakisht në furrë.

Rekomandohet të përjashtoni plotësisht përdorimin e përbërësve të tillë:

 • produkte të konservuara me origjinë shtazore, mish të tymosur;
 • mish pate, mishi i derrit, rosës dhe qengjit;
 • disa perime dhe perime rrënjë (rutabagas, rrepa, rrepkë, bizele, fasule, lakër dhe lakër Brukseli);
 • kurse të tilla të para si okroshka, hodgepodge, borscht;
 • çdo produkt që përmban një sasi të shtuar të fibrave të indit lidhës (kërc, lëkurë zogu);
 • kërpudha, peshk të thatë, të tymosur dhe të kripur;
 • perime të konservuara dhe të kripura lehtë;
 • gjethe spinaqi, bimë të freskëta, hudhër, qepë;
 • pije dioksid karboni, pije alkoolike.

Menu për gastritin kronik

Një menu e përafërt e një personi që vuan nga një formë e ngadaltë e kësaj sëmundjeje është si më poshtë:

 1. MëngjesiBuckwheat përgatitur me shtimin e qumështit të plotë, gjizë e kalitur me krem me pak yndyrë.
 2. Mëngjes i përsëritur. 250 ml qumësht.
 3. Darka. Dieta me mish me avull zrazy, supë me grip të ligët, omëletë me vezë të avullit dhe pelte.
 4. Darka. Produkte gjysmë të gatshme të peshkut në avull, makarona të copëtuara imët dhe çaj me qumësht të plotë.
 5. Për natën. 200 ml qumësht ose kefir pa yndyrë.

A mund të shërohet gastriti me një dietë?

Në kontrast me formën akute të procesit patologjik, gastriti kronik është më i vështirë për tu trajtuar në mënyrë konservatore. Në rastin e diagnostikimit të një prej formave dhe llojeve të sëmundjes, një personi përshkruhet trajtim kompleks, duke përfshirë terapinë e ilaçeve, korrigjimin e stilit të jetës, rekomandimet dietike dhe një regjim të pirjes. Falë përdorimit të grupeve të caktuara të ilaçeve medicinale, është e mundur të normalizohet funksioni acid-formues i stomakut, të eliminohen çrregullimet karakteristike të aktivitetit të tretjes dhe të parandalohet zhvillimi i një procesi eroziv dhe ulçerativ. Rekomandimet dietike ju lejojnë të rrisni efektin e trajtimit të ilaçeve, si dhe të parandaloni trauma shtesë në mukozën e murit gastrik.

Përveç një diete të specializuar, pacientët me një diagnozë të ngjashme këshillohen të marrin ujëra minerale. Me gastrit hyperacid, ujërat shërues përdoren të ngrohtë. Rekomandohet të merrni ujëra mjekësorë 60 minuta para ngrënies. Me aciditet të ruajtur ose të pamjaftueshëm, përdoret uji në temperaturë dhome, i cili pihet në gllënjka të vogla 20 minuta para vaktit. Për trajtimin e patologjisë me aciditet të ruajtur ose të pamjaftueshëm, përdoren ujërat e përbërjes minerale të klorurit të natriumit.

Importantshtë e rëndësishme të mbani mend se çdo përpjekje për vetë-mjekim mund të çojë në zhvillimin e pasojave serioze, prandaj, gastroenterologu që merr pjesë duhet të merret me përgatitjen e rekomandimeve dietike dhe zgjedhjen e ujërave minerale për trajtimin e gastritit.

Karakteristikat ushqyese për gastritin me aciditet të ulët

Në rast gastriti me sekretim të pamjaftueshëm të lëngut gastrik, ia vlen t'i përmbaheni rregullave të rëndësishme:

 1. Bëni shumë kujdes me organin e sëmurë.
 2. Stimuloni një rritje të sekretimit të acidit gastrik.

Një rol të madh në rregullin e dytë luajnë ushqimet që aktivizojnë dhe rrisin sekretimin e lëngut gastrik, këto përfshijnë:

 • supë të forta peshku dhe mishi;
 • lëngje perimesh;
 • supa me kërpudha dhe zierje;
 • lëngje natyrore të perimeve dhe frutave;
 • cutlets mish dhe peshk në avull;
 • produkte qumështi (kryesisht acid laktik);
 • vezët;
 • pure nga perimet dhe frutat;
 • çaj
 • ushqime të tjera me erë të fortë dhe shije të fortë (të cilat hapin oreksin).

Por rregulli më i rëndësishëm gjatë hartimit të një menuje me produkte të tilla është përgatitja e tyre në një mënyrë të tillë që ushqimi të mos irritojë mukozën e stomakut dhe të mos mbetet në të për një kohë të gjatë. Kjo është: vlimi, copëtimi, ushqimi i pjesshëm. Shtë e rëndësishme të lani tërësisht, të derdhni ujë të valë mbi të gjitha produktet para se të gatuani. Acidi klorhidrik lufton bakteret, nëse nuk mjafton, atëherë infeksioni shtesë mund të futet me ushqim. Ju duhet të përtypni ushqim tërësisht - kjo jep sekretim shtesë të lëngut stomak.

Karakteristikat ushqyese për gastritin me aciditet të lartë

Rregullat kryesore kryesore për këtë sëmundje:

 1. Kurseni mukozën e stomakut sa më shumë që të jetë e mundur;
 2. Hani ushqime që zvogëlojnë çlirimin e acidit klorhidrik.

Ushqimet e rekomanduara për zvogëlimin e sekretimit të stomakut janë:

 • qull qumështi me drithëra;
 • qumësht;
 • pa acide pa yndyrë: salcë kosi, gjizë;
 • vezë (vetëm të ziera butë ose në formën e një omëletë me avull);
 • mish dhe peshk të zier - varietete me pak yndyrë;
 • perime: patate, panxhar, karrota - në formën e pure patate dhe puding;
 • hikërror, bollgur, elb margaritar, oriz, qull bollgur;
 • makarona të ziera dhe petë;
 • fruta të vetëm varieteteve të ëmbla në formën e pelte dhe kompostove;
 • gjalpë dhe gjalpë të rafinuar në doza të vogla.

Ushqimi sistematik fraksional me përgatitjen e duhur të ushqimit (copëtimi, avullimi, pastrimi i plotë i papastërtive dhe mikrobeve, etj. ) Do të japë një rezultat pozitiv dhe do të përshpejtojë procesin e shërimit.

Tabela e ushqimeve të lejuara dhe të ndaluara për gastritin e stomakut

Produkte dhe pjata Mundet Është e pamundur
Bukë, produkte buke
 • bukë gruri (1-2 ditë të pjekur)
 • byrekë ëmbëlsirash me mollë (me gjizë, me peshk)
 • bukë e freskët
 • produkte të pjekura të bëra nga mielli i thekrës dhe brumi i gjalpit
 • petulla
Vakt i parë
 • supave me perime
 • supa qumështi me makarona (petë, petë)
 • supa të lehta nga mishi i ligët dhe peshku

në supave (për salcë), ju mund të shtoni salcë kosi të freskët me yndyrë të ulët, vezë, gjalpë

 • supave në mish të fortë, peshk, lëngje perimesh
 • kurset e para nga mishrat e yndyrshëm dhe peshku
 • borsch jeshile me lëpjetë
 • okroshka
 • turshi dhe supe lakre
 • mos përdorni kurse të para me shtimin e bishtajore
Enët e mishit dhe peshkut
 • mish pa dhjamë: mish viçi, viçi, lepuri
 • shpezë: mish pule, gjel deti (pa lëkurë)
 • pollock, pike pike dhe peshq të tjerë me pak yndyrë

ushqimi është në avull ose në furrë - nuk ka kore (të gjitha tendinat hiqen)

 • mish yndyror dhe peshk
 • ushqime dhe produkte të skuqura, të konservuara, të kripura dhe të tymosura
 • havjar, karkaleca, shkopinj gaforre
Perime
 • patate
 • karrota
 • panxhar
 • lulelakër
 • kunguj dhe kunguj te njome
 • domate (rrallë, mundësisht varietete të ëmbla)

enët e perimeve zihen ose zihen në avull

 • të gjitha perimet turshi, të skuqura ose të kripura
 • hudhër qepë
 • kastravecat
 • rrepë, rrepkë, rutabaga
 • lëpjetë, spinaq
 • lakër të bardhë dhe të kuqe,
 • rrepkë
 • patëllxhan
Frutat, manaferrat, arrat Fruta dhe manaferra të pjekur, të ëmbël:
 • luleshtrydhe
 • mjedra
 • rrush pa fara
 • qershi
 • kumbull
 • Mollë
 • kajsi te thara
 • kumbulla të thata

manaferrat dhe frutat përdoren pas trajtimit të nxehtësisë në një formë të copëtuar dhe pure (pelte, komposto, pelte, mousses, pjekur në furrë. )

 • të gjitha frutat dhe manaferrat e tharta, të papjekura (manaferra, dru, etj)
 • fruta agrumesh (portokalli, limoni, etj. )
 • arra - gjithçka
Drithërat dhe makaronat
 • bollgur
 • oriz
 • hikërror
 • tërshëra
 • makarona, petë

në formën e drithërave në qumësht ose ujë

 • mel
 • elb margaritar
 • misri
 • grimcat e elbit
 • bishtajore
 • brirë dhe makarona të mëdha
Qumështi dhe produktet e qumështit
 • qumësht me pak yndyrë
 • qumësht i zier
 • kefir i freskët me yndyrë të ulët
 • gjizë me pak yndyrë
 • salcë kosi me pak yndyrë (shumë e rrallë)

kryesisht si përbërës ose shtesë e një pjate

 • produktet e qumështit të tharta dhe të yndyrshme
 • djathëra të fortë dhe të yndyrshëm
Vezët
 • në formën e një omlete të avulluar
 • veze te rrahura

jo më shumë se 2 vezë në ditë

 • vezë të ziera fort
 • vezë të fërguara
Pijet
 • çaj i dobët i qumështit
 • pelte e embel dhe komposto
 • kakao e dobet
 • supë me trëndafil
 • pije të gazuara
 • çaj i fortë
 • kafe
 • lëngje të tharta
 • të gjitha llojet e pijeve alkoolike
Desserts
 • biskota biskota
 • marshmallow
 • ngjit
 • zemer
 • sheqer
 • reçel i ëmbël frutash (i holluar me ujë ose çaj)
 • akullore
 • halva
 • çokollatë dhe çokollata
 • kozinaki
 • qumështi i kondensuar
 • ëmbëlsira
 • bakllava etj.
Vajrat
 • krem i pakripur (jo më shumë se 30 g në ditë)
 • vajra bimorë të rafinuar (ulliri, luledielli - siç shtohet në pjatë)
 • yndyrna të tjera dhe vajra të pa rafinuar
Erëza, salca, erëza
 • kripë (deri në 6 g në ditë)
 • mish, salca peshku
 • turshi
 • uthull
 • majonezë
 • mustardë
 • ketchup, etj
Meze
 • djathë i butë me yndyrë të ulët (i integruar)
 • harengë e lagur

e gjithë kjo në sasi të vogla - rrallë

 • mish të tymosur
 • Ushqim të konservuar
 • enët pikante, të kripura të këtij lloji

Gjatë hartimit të menusë, është e nevojshme të merret parasysh lloji i gastritit (me aciditet të lartë ose të ulët), forma e rrjedhës së sëmundjes (akute ose kronike), intoleranca individuale ndaj ushqimeve. Dhe gjithashtu, duhet patjetër të konsultoheni me një gastroenterolog, i cili do të përcaktojë me saktësi listën e produkteve për ju dhe të zgjidhni menunë e duhur.