Dietën e proteinave — thelbi i të madhe të ushqimit dhe menu

Fjala "dietë" shpesh i drejton njerëzit në depresion. Jo të gjithë janë të tunduar nga perspektiva e përditshme për të ngrënë ushqime të freskëta, vazhdimisht kufizojnë veten dhe të heqin dorë nga "e shijshme".

Proteina menu

Mirëpo, djalli nuk është aq e tmerrshme (në rastin tonë, dietë) si ajo bojë. Vetë-përmbajtje dhe ushqim dietë nuk zbatohen për të gjitha dietat. Për shembull, proteinave në dietë është mjaft ushqyese. Duke qëndruar në të, ju në afat të shkurtër të zvogëlojë peshën pa mohuar veten në të njëjtën kohë në më të dashurit e tyre të na e qumështit , mishit dhe peshkut e produkteve.

Thelbin e proteinave në dietë

Thelbin e proteinave në dietë është e thjeshtë — të ulët carb dhe yndyrë të lartë të proteinave. Të paktën — nuk do të thotë mungesë e plotë. Yndyrnat dhe karbohidratet — esenciale e njeriut dietën. Megjithatë, për të konsumuar e tyre të proteinave në dietë kërkon të vogla servings, së bashku me të djersitur të mishit, peshkut dhe llojeve tjera të proteinave.

Mos harroni se rregulli kryesor i dietës ushqimore: asnjë dietë nuk duhet të shkaktojë dëm në trup.

Roli i proteinave, yndyrave dhe karbohidrateve në trup

Proteina – "Themelet dhe muret" e qelizave dhe organeve. Rritja në dietë forcon trupin dhe normalizes peshë. Por bllokon ndërtimin e trupit të njeriut e mbajtur të fortë, ata kanë nevojë për të "çimentos" dhe "dhjami" me substanca të tjera.

Më të mirë "lubrifikant" është fat. Por përdorimi i tyre duhet të jetë rreptësisht rationed sasi. E tepërt të çon në probleme të ndryshme, të cilat e obezitetit nuk është serioze.

Karbohidratet — burimet e energjisë. Por numri i tyre në krahasim me proteina duhet të jetë dukshëm më e ulët. Nëse kalori nuk janë shpenzuar, ata janë të deponuara në formën e paund shtesë. Duan të jenë në formë — ki kujdes e ëmbël, pasta, banane, rrush, fiq dhe burime të tjera të karbohidrateve.

Rregullat e vakt

Ekzistojnë disa rregulla të cilat do të bëjnë ndonjë dietë të suksesshme.

Këtu janë më kryesoret prej tyre:

 • pini në mëngjes në një stomak bosh një gotë me ujë të ngrohtë ose ujë me limon;
 • Mëngjes brenda gjysmë ore pas të zgjuar;
 • orizi dhe drithërat janë të lejuara në gjysmën e parë të ditës.
 • agrume dhe fruta pa sheqer lejohet deri në 14:00;
 • lejohet vetëm vaj perimesh, një lugë në ditë;
 • secili vakt duhet të jetë i proteinave;
 • darkë 3 orë para gjumit;
 • një ditë duhet të jetë e 5-6 vakteve të ushqimit;
 • pini të paktën 1.5-2 litra ujë në ditë;
 • ndalohet këtu ushqime me përmbajtje niseshteje, e ëmbël fruta, salcat yndyrore;
 • produkte të ngrënë të papërpunuara, të pjekura pa salcat dhe djathë, të ziera.

Avantazhet dhe disavantazhet e dietë

Menyja e proteinave në dietë për humbje peshe

Si çdo metodë tjetër për të hedhur peshën e tepërt, proteinave në dietë për humbje peshe ka avantazhet dhe disavantazhet.

Pro

Për të pakushtëzuar avantazhet e proteinave në dietë janë pikat e mëposhtme:

 1. Harmlessness. Përdorur produkte nuk do të shkaktojë dëm në trup, nëse një person ka asnjë tepër i ndjeshëm për disa prej tyre.
 2. E bukur formën dhe afatgjatë të rezultateve. Heqje dorë nga karbohidratet forcat e trupit të konsumojnë vet rezervat, "hahet" me yndyrë të tepërt.
 3. Satiation ushqimit. Proteina ushqime të kënaqë urinë. Pas saj nuk doni të hani asgjë tjetër.
 4. Mund të jetë një dietë të vazhdueshme.
 5. Proteina dieta + ushtrimet fizike do të përshpejtohet rezultatin e dëshiruar.

Të këqijat

Disavantazhet e proteinave në dietë shumë më pak, por ata janë ende atje:

 1. Gjatë refuzimit të karbohidrateve (dietë të rreptë) është e mbushur me probleme në tru, në sistemin nervor, e pakëndshme, erë nga goja dhe nga trupi.
 2. Të tillë një dietë është e kundërindikuar kur ka probleme në veshka, traktin gastrointestinal dhe sistemin kardiovaskular.

Një të plotë tabelën e produkteve

E paraqitur më poshtë është tabela e plotë e ushqime me më proteina të pasura. Tabela tregon përmbajtjen e proteinave dhe yndyrës në 100g e produktit. Ruani tabela e shkruar dhe nëse është e nevojshme.

Opsionet e menysë

Të pjekura, të ziera, steamed, zier mënyra e gatimit të ushqimit në dietën e proteinave. Të lejuara për të ngrënë të papërpunuara fruta dhe perime. Në bazë të kërkesës ata gjithashtu mund të jetë subjekt i trajtimit me nxehtësi.

Enët me këtë meny nuk do të vë një re të zezë. Gjëja kryesore për të kujtuar është se në një të detyrueshme vakt duhet të jetë 150-200 gram të proteinave. Ndryshimet e enëve në varësi të kohëzgjatjes së dietës. Një mënyrë të veçantë mund të llogaritet për 7, 10, 14 dhe 30 ditë.

Menu për 7 ditë

Për të përcaktuar nëse proteinave në dietë plan për fillim të provoni dietë menutë për një javë. Kjo meny për 7 ditë ju mund të bëni ndryshimet tuaja varësisht nga preferencat personale ose të tolerancës nga organizmin e atyre apo produkte të tjera.

Dita 1 Mëngjestë ulët yndyrë djathë vilë, çaj/kafe pa sheqer
Rostiçeri1 Mollë
Drekëviçi merak me perime
Rostiçerinjë xhami e thjeshtë kefir ose kos të thjeshtë
Darkëperime supë
Dita 2 Mëngjesbollgur me shtimin e fruta të thata, çaj ose kafe pa sheqer
Rostiçeri1 portokalli
Drekësupë pule me perime
Rostiçeritortë me djathë pa aditivëve
Darkëpjekur peshqit me bimë dhe erëza
Dita 3 Mëngjesnjë omelette me disa vezë të bardhë, kafe ose çaj pa sheqer
Rostiçerinjë grusht ullinj, ose një pjesë e frutave
Drekësupë me brokoli dhe pule
Rostiçerinjë Filxhan kos
Darkëpeshk i zier dhe perime
Dita 4 Mëngjestë ulët yndyrë djathë vilë, çaj/kafe
Rostiçerinjë gotë me lëng të freskët
Drekëe steamed peshku me oriz, 100 gram sallatë nga perimet
Rostiçerinjë grusht arra
Darkësupë perimesh
Dita 5 Mëngjesdy hardboiled vezët me fetë e buka e zezë buka, çaj ose kafe pa sheqer
Rostiçeri1 pjekur Apple
Drekë200 g mish lope merak me fasule
Rostiçerinjë gotë kefir ose kos pa ndonjë aditivëve
Darkëpeshk i pjekur në skarë dhe perimeve sallatë
Dita e 6 Mëngjes2 pancakes me djathë, çaj ose kafe pa sheqer
Rostiçeritërë portokalli ose një gjysmë grejpfrut
Drekë200 g sallatë, të ziera të mishit
Rostiçeridy vezë të ziera
Darkëfileto pule steamed me sallatë
7 ditë Mëngjese steamed peshk me një anë pjatë e asparagus, çaj/kafe pa sheqer
RostiçeriApple
Drekëveal në një tenxhere me perime
Rostiçerii shijshëm djathë
Darkësupë me qofte
Ky është një shembull i menysë për një javë me dietën e proteinave. Të rregullojë atë varësisht nga preferencat personale. Në Internet është e lehtë për të gjetur një shumë e recetave të ndryshme. Në këtë mënyrë e të ushqyerit është mjaft e mundshme për të humbur 5-7 kg në javë. Proteinave në dietë për humbje peshe

Menu për 10 ditë

Humbja e shpejtë në peshë rezultatet e garanton një të ngurtë proteina mono-dietë – ditës është e lejuar për të ngrënë vetëm një lloj të ushqimit, pa shtuar vajrave dhe erëzave. Sigurohuni që të pini rreth 2 litra ujë në ditë. Kafeja nuk është e lejuar. Me këtë dietë është e mundur për të humbur 10 kg në 10 ditë.

Një mostër dietë me proteina mono-dietë:

Dita 1 – vezëNë këtë ditë, të lejuara për të ngrënë vetëm të ziera vezë
Dita 2 – peshqitMe avull ose peshk i zier është gjellë kryesore.
Dita 3 – djathiTë ulët yndyrë djathë vilë, vëllimi rekomanduar – deri në 1 kg.
Dita 4 – mish puleI zier ose e pjekur pule pa lëkurë.
Dita e 5 – patateJu jeni i lejuar për të ngrënë vetëm patate.
Dita e 6 – viçiViçi i zier ose veal të bërë deri dietë të ditës.
Ditën e 7 – perimeveTë papërpunuara, të ziera, perimet me avull – ushqim për gjithë ditën. E ndaluar patate.
Dita 8 – frutaPreferencë është e dëshirueshme që të japë frytet që kanë shije të thartë. E ndaluar banane dhe rrush.
Dita e 9 – kefirUlët-yndyrë ose të ulët-yndyrë kos është një ushqim.
Dita e 10 – të egra u rritNë këtë ditë i takon për të pirë si një minimum, ju duhet të pini një litër supë hips.

Pas këtij dietë rezultati është i qartë. Por përbashkët mono dhe mund të dëmtojë, e sidomos të sistemit të tretjes. Ajo ishte një rreptë variant proteinave në dietë. Këto dhjetë ditë, ju mund të hani një dietë të ngjashme, si me javore humbje peshe.

Menu për 14 ditë

Dita 1

 

Mëngjestë ulët yndyrë djathë vilë, çaj të gjelbër
Rostiçerinjë Apple
Drekëbraised lepuri me i zier bizele apo fasule jeshile
Rostiçerinjë Filxhan kos
Darkëpeshk i pjekur në skarë dhe sallatë domate me sallatë dhe lëng limoni
Dita 2

 

Mëngjesbollgur me fruta, çaj/kafe pa sheqer
Rostiçerigjysma apo një e tërë grejpfrut
Drekëviçi merak në tenxhere me perime
Rostiçerinjë gotë qumësht
Darkëtë zier deti peshk të zier të egra (ngjyrë kafe) oriz
Dita 3Mëngjes2 vezë të zier, 2 feta të tërë-kokërr bukë, një bosh çaj
Rostiçerinjë grusht fruta të thata
Drekëperime supë me qofte
RostiçeriFilxhan kos
Darkëfileto pule e pjekur me perime
Dita 4Mëngjesnjë Filxhan kos dhe 2 të tërë-kokërr bukë ose dietë cookies
Rostiçeripjekur Apple
Drekëveal dhe një sallatë të thjeshtë e domate dhe speca
Rostiçerinjë grusht arra
Darkëdeti me alga deti
Dita 5

 

Mëngjestë ulët yndyrë djathë vilë me fruta të thata, çaji jeshil pa sheqer
Rostiçeritërë portokalli
Drekëpeshku merak dhe domate me lëng limoni
Rostiçerinjë Filxhan kos
Darkëavulli cutlets pule dhe sallatë
Dita e 6

 

Mëngjes2 vezë të zier, perimeve sallatë dhe çaj/kafe pa sheqer
Rostiçerinjë Apple
Drekëveal merak me lakër
Rostiçerinjë gotë qumësht nonfat
Darkëtë ziera fasule me perimeve sallatë, kos
7 ditëMëngjesqull
Rostiçeridisa krisur dhe çaj
Drekëzier pule mëlçisë me domate dhe speca
Rostiçerinjë Filxhan kos
Darkëkonserva peshku sallatë me kastravec, speca dhe marule
Dita 8Mëngjesdisa pjekur cheesecakes dhe çaj pa sheqer
Rostiçerie freskët, lëng nga fruta ose manaferrat
Drekëtë zier veal me lakër turshi
Rostiçerikos të thjeshtë
Darkësallatë me vezë të zier dhe perime, kos
Dita 9Mëngjese pjekur të detit të peshkut me asparagus, çaj ose kafe pa sheqer
Rostiçeriçdo agrume
Drekëveal me bizele të ziera
Rostiçerigjizë me arra
Darkënë sallatë dhe qofte
Dita e 10

 

Mëngjesbollgur, çaj/kafe pa sheqer
RostiçeriApple
Drekësallam pule, sallatë nga lakra dhe kastravec me lëng limoni
Rostiçerinjë Filxhan kos
Darkëperime supë me brokoli
Dita 11Mëngjessallatë frutash, çaj të gjelbër
Rostiçerinjë grusht arra
Drekëviçi merak, sallatë
Rostiçerisoufflé djathë
Darkëpeshku, të pjekur me erëza, të zier me perime
Dita 12Mëngjestë ziera vezë, të tërë-kokërr bukë, çaj,
Rostiçeriveggie sallatë
Drekëperime supë me gjoks pule
Rostiçeritë ulët yndyrë djathë vilë
Darkëlepuri zier me perime
Ditën 13

 

Mëngjesnjë gotë qumësht dhe dietë cookies
Rostiçerinjë çift i bukë miell
Drekëi zier pule me oriz, sallatë perimesh
Rostiçerinjë Filxhan kos të thjeshtë
Darkëpeshku supë, sallatë domate
Dita 14Mëngjescottage cheese me fruta, çaj ose kafe pa sheqer
Rostiçerinjë pjesë të vogël të freskët apo të defrosted manaferrat
Drekëviçi merak me fasule
Rostiçerinjë Filxhan kos
Darkëdeti përzierje me sallatë perimesh

Pasi kaloi dy javë në një proteinave në dietë, ajo është edhe mjaft e mundshme që të humbni deri në 10 lbs. Por ndryshe nga 10 ditëve të programit, ju do të humbni peshë të mirë dhe të butë të trupit mode.

Menyja për një muaj

Më e vështira njerëzit mund të zgjedhin dhe të 30-ditor program humbje peshe. Parimi është i njëjtë, por do të duhet shumë më tepër vullnet. Megjithatë, të gjitha kompensiruet rezultate mbresëlënëse. Disa arrijnë të humbasin në të tilla për një periudhë të shkurtër deri në 20 kg.

01.10.2019