Ushqimi I Preferuar

Ushqimi i Preferuar tërheq nga thjeshtësia e saj dhe qasjes. Nuk e numërimit të kalorive dhe ushqime ekzotike! Zgjidhni një më të përshtatshme për ju dietë dhe për të marrë shpëtoj prej 15 kilogramë në vetëm një javë!

Të lirë dhe shumë e efektshme, dietën e Preferuar jeton deri në emrin e saj – kjo është një nga më të popullarizuar të metodave të shpejtë humbje peshe, duke lejuar për një javë për të humbur nga 7 deri në 15 kg, në varësi të cilin opsion është zgjedhur. Megjithatë, rezultati varet gjithashtu nga sasia e "paund shtesë" — nëse pesha e juaj nuk është shumë e ndryshme nga norma, nga 10 kg ju më shumë gjasa nuk do të jetë në gjendje për të hequr qafe, dallimi në peshë, para dhe pas dietë do të jetë vetëm 3-4 kg.

ushqimi i preferuar

Parimet

Diete metodologjia e "Preferuar" është 7, 10, 12, 14, 21 ose 30 ditë në llojin e njëjtë të produkteve që janë të interleaved në një model të veçantë. Ajo përfshin të pijshëm, proteina, perime, fruta ditë. Për të korrigjuar ato, ose të zëvendësuar produktet e listuara në meny, nuk është e lejuar. Çdo gjë tjetër, por të përcaktuara në këtë ditë është i ndaluar. Ju duhet të hani shpesh, çdo 2-3 orë, për të parandaluar ngjarje të rënda të urisë, nuk është e kufizuar lejohet produkt ju mund të hani të gjitha ato që ju dëshironi.

Gjatë gjithë dietë është e rekomanduar për të pirë shumë ujë – nuk numërimit ushqime të lëngshme, rreth 2 litra në ditë. Kjo nuk është e dëshirueshme që të pini ujë gjatë ngrënies – kjo do të zvogëlojë efektin e stomakut lëng dhe ngadalëson procesin e tretjes. Më të mirë për të pirë në mes të ngrënies, dhe në doza të vogla, jo më shumë se një e treta e një Filxhan në një kohë.

Mekanizmi i veprimit

Rezultatet e studimet e kryera nga shkencëtarë të klinikës Evropian Qendra Estetike, ka treguar që efekt më të madh për humbjen e peshës japin mono një kohëzgjatje prej rreth një ditë. Ky rezultat mund të shpjegohet me rritje të mprehtë e metabolizmit të shkaktuara nga ditor të ushqimit "stres".

Sistemi i energjisë Preferuar shkaqet e trupit çdo ditë për të rindërtuar mënyrat e përpunimit të ushqimit të marrë, ndërsa saj konsumi i energjisë është rritur. Përveç kësaj, të gjitha ushqimet e lejuara në dietë të sistemit, kanë vlerë të ulët të energjisë dhe nuk ofrojnë përditshme kërkesat e trupit tuaj. Kjo është arsyeja djegia rezervat e lipideve.

Të ndaluara produktet e

Në kohën e pajtueshmërisë me diete regjimit kripë dhe sheqer të shtuar të ushqimit, është e pamundur. Me përjashtim të zgjeruar mundësitë për të tre dhe katër javësh, por atëherë sasia e kripës është shumë e kufizuar, dhe e sheqer zëvendësohet me mjaltë. Ndalohet produkteve të përfshijnë krem kosi, mayonnaise dhe yndyrna shtazore. Alkooli nuk është e lejuar, me përjashtim të verës, e cila është baza e dietës një ditë në dietë.

Kunderindikacionet

Kjo teknikë për humbje peshe ka rënda diete kufizimet dhe për këtë arsye nuk mund të përdoret në qoftë se ju keni disa probleme shëndetësore. Absolute kontradiksionet të saj janë:

 • sëmundjet infektive në formë akute;
 • një tendencë për të syncope (një ligështimin uritur);
 • disa sëmundje të traktit gastrointestinal (gastrit kolit, ulçera në stomak);
 • shkeljet e mëlçisë dhe veshkave;
 • hypotension (presionit të ulët të gjakut);
 • serioze kardiovaskulare patologji;
 • shtatzënisë dhe laktacionit;
 • fëmijët e moshës së.
këshilla mbi të ushqyerit

Rekomandime

Opsionet e Preferuar dietë 7, 10 dhe 12 ditë mund të përsëritet pas 3 muajsh. Dy, tre dhe katër në javë opsionet janë në dispozicion për humbje peshe vetëm një herë në vit: regjimin e tyre është mjaft e rreptë të vazhdueshme dhe rregullimi i sistemit të tretjes të shkaktojë trupit të punojnë në një të vështira mode. Një kusht tjetër për përdorimin e zgjatur të pushtetit në sistemet mono dieta është mungesa e problemeve shëndetësore. Në mënyrë që të mos shkaktojë dëm trupit, para përdorimit të tyre, të konsultoheni me një mjek.

Përbashkët dietë metodat dietë përfshin të gjitha produktet e nevojshme, por për disa ditë ajo nuk është e balancuar. Për të parandaluar mangësi të micronutrients, gjatë dietë është e rekomanduar për të marrë ndonjë vitaminë-mineral komplekset.

Avantazhet dhe disavantazhet e

Duke gjykuar nga komente të shumta të humbur peshë, avantazhet e dietës planit të Preferuar mund të konsiderohen:

 1. Performanca efekti i dietës nuk ka nevojë të prisni për shumë ditë, ai është parë menjëherë: sytë zhduket peshë të tepërt, të ulet bel dhe hips.
 2. Thjeshtësia dhe të përshtatshmërisë ndërtimore — të gjitha enët e lehtë, të lirë për produktet e tyre.
 3. Varianti i meny — duke përdorur mono dimë se sa e vështirë është për të thyer fuqinë mode kur menynë ditore ju ofron enët vetëm nga një element përbërës, dhe në veçanti nëse ai i përket unloved. Këtu produktet janë ndryshon çdo ditë, pra, që të mbajnë dietë është relativisht e lehtë.
 4. Duke kufizuar dietë të stomakut merr përdorur në porcione të vogla të ushqimit, vëllimin e saj është zvogëluar, e cila do të ndihmojë për të ruajtur rezultatet e arritura.
 5. Dietë nxit aktive detoxification, të përmirësuar gjendjen e lëkurës dhe të flokëve.

Ashtu si me të gjitha programet dietë, dietën e Preferuar, nuk i lirë nga disavantazhet:

 1. Trupi vazhdimisht lëviz nga një produkt në një tjetër, është nënshtruar mjaft të konsiderueshme ngarkesa, në mënyrë të kombinuar këtë dietë me e madhe aktiviteti fizik nuk duhet të jetë disa ditë, një person mund të përjetojnë dobësi dhe apati.
 2. Pasi që peristaltikės të zorrëve dhe sistemit urinar të fillojë të punojë më shumë dietë është më mirë për të përdorur në periudhën kur nuk pritet të zgjeruar të udhëtonte ose të përhershëm mungesat shtëpinë tuaj ose zyra.

Menu

7 ditë

Plani dietë përfshin pirë tri ditë, perime, një pemë, një proteinë dhe një të përziera. Ka dy ditë, për 7 ditë një dietë të parë të butë, e dyta është e vështirë.

Butë

Kjo ju lejon për të humbur 7-8 kg. 1, 3, 6 ditë të pijshëm. Kjo është më e vështirë, por më efektiv për humbje të peshës ditë kur ju lejohet vetëm një ushqimi liquid:

 • nuk e pije të gazuara ujë mineral;
 • çaj pa sheqer;
 • qumësht i skremuar, kefir ose kos;
 • të ligët mish apo perime supë pa kripë;
 • e freskët, lëng, gjysma e holluar me ujë.

2 ditë-perimeve. Së bashku ju vetëm të hani perime – të papërpunuara, të ziera, të pjekur në skarë, të pjekur në furrë. Kjo është veçanërisht e rekomanduar për të "ligët" në lakra – i jep të djegur yndyrë efekt. Salting ushqime nuk mund të, ju mund të përdorni erëza, lëng limoni dhe vaj vegjetal (jo më shumë se 30-40 gram. një ditë). E rekomanduar pjesë të ushqimit në një kohë – 300 g gjatë ditës, ju gjithashtu duhet të pini të paktën 1.5 litra ujë.

4 – fruta. Të lejuara për të ngrënë deri në 3 kg e çdo pemë, me përjashtim të përmbajnë shumë sheqer rrushi dhe bananet. Dhe mbi të gjitha përfitimet e gjelbër mollë dhe ananasi – ata kanë një shumë të pektin, spastrimit zorrë dhe për të zvogëluar ndjenjën e urisë. Pirja e regjimit të ish – të paktën 1.5 litra ujë.

5 – proteina. Dietë e tij përbëhet nga të bardhë veze, të zier pule ose peshk fileto, të ulët-yndyrë djathë, gjizë, soje, fasule dhe arra. Enët janë përgatitur pa kripë dhe erëza. Ujë të pastër në shumën prej 1.5 litra dhe kjo ditë nuk është anuluar.

7 – të përziera. Menu për të, pothuajse, është "normale", ajo është e mundur për të kombinuar produkte që janë të lejuara në ditët e mëparshme. Ne nuk duhet të harrojmë për standarde të pijshëm mode.

striping produkteve

Rrotullimi i produkteve në dietë për 21 ditë

 • 1-3 ditë ushqim të lëngët. Lejohet çaj (ndonjëherë me një lugë mjaltë), mish apo perime supë, fllad bërë me lëngje, qumësht dhe kefir me përmbajtje yndyrë prej 2.5%. Si një Shtojcë ditore të performancës të pijshëm bllok përfshirë 200 gr. të ulët yndyrë djathë vilë dhe një gotë me fruta, ose qumësht jelly.
 • 4-6 — celuloze, pektin. Burimet e këtyre ushqyesve janë perimet. Si në skemën klasike, ato mund të hahen të papërpunuara, të ziera, broiled, por "LP" tre javë dietë e lejuar e enëve të tilla si perime burgers ose pancakes, perime, proteina dhe vaj. Për gatim ju mund të përdorni lëng limoni, jo të nxehtë erëza dhe vaj vegjetal (30-50 g).
 • 7-9 — fruta dhe manaferrat. Theksi është në të gjelbër mollë, ju mund të hani ato në çdo formë: të papërpunuara, pure, e pjekur me mjaltë dhe kanellë. Nga frutat e tjera dhe manaferrat është e dëshirueshme që të japin përparësi të përmbajë minimumin e kalorive të portokall, kivi, dredhëzat dhe mjedër. Fruta dhe manaferrat, ju mund të përgatisë sallatë, të veshur me kos, fruta, sanduiçe, smoothies, fruta, pije, kissels, pelte.
 • 10-12 – të mishit. Të ligët mish lope, mish pule, Gjeldeti ose lepuri mund të jetë zier, ose broiled pjekur. Kripa është e këshillueshme të mos e përdorni dhe jo të nxehtë erëza (Borzilok, me xhenxhefil, cardamom, herbes de Provence, delikate kerri) – ju mund të.
 • 13-15 – proteinat. Dieta përbëhet nga të ligët, peshk, steamed ose të pjekura në petë me perime, burime të proteinave bimore — soje, bizele, fasule, arra. Kursi i parë mund të shërbejnë supë peshku ose perime supë me peshk topa.
 • 16-18 — verë dhe djathë. Numri i verës – me dëshirë, në vend të kësaj ju jeni i lejuar, lëng nga shega normë të përditshme prej jo më shumë se 0.5 litra. Djathë në ditë mund të hani rreth 300 gram. Këto të veçantë të trajtimit ditë të qetë të tolerohet, uri e madhe zakonisht nuk është i ndjerë.
 • 19-21 ditë është kombinim i të gjitha menutë. Pas "alkoolike" bllok ushqimi, në tri ditët e fundit ju mund të hani të gjitha ushqimet e lejuara në dietat e mëparshme. Në këtë mënyrë ju do të jetë në gjendje të mirë transferimin e trupit tuaj për një dietë normale.

Receta

Edhe për shtatë deri në dhjetë ditë, dietën e Preferuar, ku lejohet listën e pjatave është shumë e kufizuar, përditshme të performancës mund të jenë të llojllojshme. Në të perimeve dhe pemëve ditë, ju mund të bëni assorted salads, purees dhe lëngje, dhe proteinave për të gatuar e pjekur ose avull chops. Kur duke përdorur 2 -, 3-dhe 4-javë opsione, ju mund të gatuaj një të plotë, të shijshme dhe të kënaqshme të ngrënies dhe humbni peshë me kënaqësi.

Qofte peshku

Nga peshku fileto për të bërë mish i grirë, shtoni imët copëtuar qepë, pak bukë të zeza, pak kripë, përzihen mirë dhe formë të madh të topa. Të vënë në një formë, shtoni një lugë gjelle vaj perimesh, shtoni ujë ose lëng domate, spërkat me dill. Cook në furrë ose në mikrovalë.

Zier lakrat me mish

Lakër të pres. Copa të ligët mish lope pak kripe, sezonin me një të butë kerri, merak deri sa të butë në vaj perimesh. Pastaj përzierje me lakër, qepë copëtuar, shtoni pak ujë dhe kuzhinier për ngrohje të ulët për rreth gjysmë ore.

Bjellorusisht supë

Të prerë në kube të vogla të pulës, patatet, specat dhe qepët. Mbuluar me ujë dhe kuzhinier deri tenderit. Para se ju të hiqni pan nga zjarri, një i hollë stream, nxitje, pour në supë, vezë dhe pak kripë. Shërbyer me zarzavate. Shërbejnë supë, ju do të duhet 0.5 litra ujë, 1 vogla patate, 1 qepë, një gjysmë bell piper, një copë karota.

Mjegull supë krem

Bizelet zhytem në ujë për 2-3 orë, pastaj kuzhinier deri butë. Në fund të gatimit, shtoni integruar karrota dhe një majë e shafran i indisë. Të ftohtë, të bluaj në një blender. Shërbyer me dill.

Kungull kungull i njomë

Hekura kungull i njomë në një rende, pas heqjes së lëkurës. Të gatuaj vet lëng për rreth gjysmë ore, nuk ka harruar për të ndezur, të ftohtë pak dhe FSHIJ nëpërmjet një sitë. Qepë dhe pak shredded karrota dhe skuqur me një sasi të vogël vaj luledielli, përzierje për pure kungull dhe të ziej për 5 minuta, shtoni pak kripë.

Nxehtë sanduiç me mish dhe djathë

Mbi një fetë bukë të vënë një gotë copë të mishit të zier dhe një disa feta marinated kastravec, në krye të mbuluar një shtresë e hollë e djathë. Vendi për disa minuta në mikrovalë ose në furrë. Djathi duhet të shkrihen, por nuk e përhapur.

molla e pjekur

Mollë e pjekur me kanellë dhe mjaltë

Lani mollet, hiqni thelbin dhe të lehtë të shkurtojë krye. Lëkurë të pastër nuk është e nevojshme. Përzieni një lugë mjaltë me kanellë terren dhe i hedh brenda mollë. Mbulojeni formën me letër, të vënë në atë mollë, piqem në furrë për rreth gjysmë ore. Shërbejnë chilled.

Sallatë frutash me kos

Peeled mollë, kivi dhe tangerines prerë në kube të vogla. Fruta vendos përzierje në një tas, pour të ulët-yndyrë kos dhe dekoroj me shredded portokalli zhvishem.

Fruta hell peacock

Dardha, pjeshkë, kivi, ananasi të prerë në kube të madhe, e thatë me një peshqir dhe vënë në, me rotacion, për druri ose plastike skewers. Gjysma e portokalli për të vënë një shkurtuar në pjatë – kjo do të jetë bazë për canapés. Skewers e frutave që të rrinë e të mprehtë fund në portokalli, duke u përpjekur që ata janë të sistemuar simetrikisht.

Nga dietë

Nga ndonjë dietë të sistemit, ju duhet të shkoni të drejtë. Parimet kryesore të prodhimit:

 1. Ruani rezultatin me energji të vlerës së dietë të rekomanduar ditore për të rritur jo më shumë se 50 kalorive.
 2. Mos mbingarkesë të traktit gastrointestinal me një të mprehtë tranzicion të rregullt menuja, të plotësuara me produkte të tjera mundësisht një herë në disa ditë.
 3. Nuk befas rritja e aktivitetit fizik, intensiteti dhe kohëzgjatja e trajnimit duhet të rritet gradualisht.

Në fillim të tranzicionit normale të pushtetit mode pas Preferuar dietë është e saj, ditën e fundit, dietë e cila është mjaft e gjerë. Të njëjtën dietë është e këshillueshme që të përmbahet për një javë, dhe pastaj një tjetër muaj që të përmbahen nga lartë-kalori të ushqimeve, të kufizojë shkallën e kripë, pi shumë ujë.

23.04.2019